Projekt ustawy wprowadzający program 500 plus trafił już do Sejmu, a pierwsze pieniądze mają trafić do rodzin przed wakacjami. Tłumaczymy kto może otrzymać wsparcie od państwa i jak złożyć dokumenty.
Program „Rodzina 500 plus” to zgodnie ze słowami premier Szydło pierwszy tak kompleksowy program prodemograficzny jaki powstał po 1989 roku. Celem programu jest pomoc w wychowywaniu dzieci i zapewnieniu ich potrzeb, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju.
Jak tłumaczyła szefowa rządu ten program to jednak nie tylko pomoc finansowa, ale także kompleksowe spojrzenie na potrzeby rodziny i problemy demograficzne, które występują w Polsce. – Dziecko to jest najlepsza inwestycja w przyszłość, to nie jest koszt. My wszyscy, politycy, którzy pracujemy nad tym programem w Sejmie musimy o tym pamiętać. Musimy w ten sposób podchodzić do tego projektu – podkreślała Szydło.
Kto może otrzymać dofinansowanie
W ramach realizacji "Rodziny 500 plus" każda rodzina otrzyma dodatkowe dofinansowanie w wysokości 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają też wsparcie dla pierwszego dziecka, jednak w tym wypadku obowiązywać będą pewne ograniczenia. Dofinansowanie otrzymają bowiem rodziny przy spełnieniu kryterium 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
Efektem wsparcia finansowego rodziny ma być nie tylko poprawa sytuacji danej rodziny, ale także zachęcie par do posiadania dzieci oraz napędzanie gospodarki poprzez dawanie rodzinom funduszy, które mogą oni dalej wydawać. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, w realizacji programu nie obowiązuje górny próg dochodowy, co oznacza, że rodzina dostanie dofinansowanie dla każde drugie i kolejne dziecko bez względu na wysokość zarobków.
Ponadto, świadczenie 500 złotych nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu innych świadczeń dla danej rodziny (m.in. rodzinnego, alimentacyjnego, czy zasiłków). Dofinansowanie objęte zostaną też rodziny zastępcze.
Wsparcie otrzymają też rodziny przebywają poza granicami Polski, jeśli nie pobierają tam podobnych świadczeń.
Gdzie załatwić formalności związane z dofinansowanie
Wniosek o świadczenie może składać każda rodzina od momentu oficjalnego uruchomienia programu tj. 1 kwietnia 2016 roku w odpowiednim dla rodziny urzędzie gminy. Urząd będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r. wtedy otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia.
Wzory wniosków są już dostępne na stronie Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.
Więcej informacji na temat programu "Rodzina 500 plus"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Dzisiaj informacje TV Republika 09.11.2024 | Republika
Giertych chce zmiażdżyć i rozliczyć PiS. W odpowiedzi otrzymał serię celnych ripost
Krajewski: obecna władza nie respektuje Konstytucji RP i równych zasad gry | Gość Dzisiaj
Strzelał z karabinu w kierunku posesji sąsiadów. W domu miał arsenał broni