Komfortowe, nowoczesne, bezpieczne i innowacyjne - takie są dworce modernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą największy w swojej historii projekt, w ramach którego zmodernizują lub wybudują prawie 200 dworców kolejowych w całej Polsce za łączną kwotę przekraczającą 1,5 mld złotych. Do tej pory PKP S.A. udostępniło już 14 dworców kolejowych po przebudowie. Pozostałe projekty są na różnych etapach inwestycji. Głównie na etapie prowadzenia prac budowlanych i wyboru wykonawcy do ich przeprowadzenia lub opracowania dokumentacji projektowej. Dodatkowo PKP S.A. opracowało listę kolejnych 150 dworców kolejowych, które są planowane do modernizacji w latach 2021-2027.
Program Inwestycji Dworcowych to jednak nie tylko plany i liczby. Priorytetem projektów jest poprawa estetyki budynków i jakości przestrzeni obsługi podróżnych. Dostosowanie ich do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się poprzez likwidację barier architektonicznych, wprowadzenie linii prowadzących z polami uwagi oraz wdrożenie szeregu innych ułatwień. Zwiększenie komfortu korzystania przez podróżnych z dworców. Głównie poprzez poprawę bezpieczeństwa (nowoczesne systemy monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu) oraz jakości informacji pasażerskiej (montaż systemów dynamicznej informacji podróżnych i nagłośnienia). Budynki są również modernizowane w zakresie technicznym i dostosowywane do współczesnych przepisów budowlanych i o ochronie przeciwpożarowej. W celu ograniczenia kosztów eksploatacji, praca całości instalacji technicznych jest monitorowana poprzez system BMS (Building Management System).
PKP S.A. coraz bardziej stawia na działania proekologiczne i innowacyjne. Te wdrażane są w Innowacyjnych Dworcach Systemowych. W PID na lata 2016-2023 powstanie ich aż 40, a w planach na kolejne lata - dalsze 50. IDS to autorski projekt PKP S.A. Jego przewodnią myślą jest zaprojektowanie nowoczesnych dworców dostosowanych do potrzeb wszystkich grup podróżnych, które jednocześnie są ekonomiczne w utrzymaniu oraz proekologiczne. W wielu z nich zostaną zastosowane panele fotowoltaiczne, systemy odzysku wód deszczowych, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także automatyczne i energooszczędne oświetlenie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to nie tylko wyraz troski o środowisko, ale również kwestia optymalizacji kosztów.
W zakresie ekologii i dworców kolejowych PKP S.A. idzie o krok dalej. Sukcesywnie wdrażane są projekty służące rozwojowi elektromobilności. Wśród nich rozwijająca się usługa stacji ładowania pojazdów elektrycznych, których jest już osiem. Na przełomie bieżącego i przyszłego roku w Trójmieście planowane jest uruchomienie pilotażowego projektu carsharingu, który będzie odpowiedzią na rozwiązanie problemu transportu na tzw. ostatniej mili. Usługa ta, będzie oparta na proekologicznej idei „dzielenia się” oraz na samochodach elektrycznych. W dalszych planach jest wdrożenie pilotażu projektu bikesharingowego.