IPN ujawnia nazwiska esesmanów z Auschwitz
Instytut Pamięci Narodowej opublikował dziś na swoich stronach bazę 8502 nazwiska i danych osobowych załogi SS z obozu KL Auschwitz. - To pierwsza i jedyna taka baza na świecie – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
- To dopiero początek projektu, jakim zajmuje się IPN. W planach mamy poszerzenie tej bazy o kolejne niemieckie obozy koncentracyjne – powiedział dziś na konferencji prasowej dr Szarek. Dodał, że udostępniona bada może znaleźć zastosowanie w walce z powtarzającymi się w zachodnich mediach określaniami „polskie obozy śmierci”. Prezes IPN zaapelował, by dziennikarze posługiwali się linkiem do bazy danych załogi Auschwitz.
- Kiedy Niemcy prowadzili nabór załogi Auschwitz, Polskie Państwo Podziemne zakazało Polakom udziału w tej „rekrutacji”. Wszyscy członkowie załogi niemieckiego obozu KL Auschwitz musieli zresztą wykazać się germańskim pochodzeniem, sprawdzono m.in. ich przodków oraz rasę – powiedział Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN.
- Wbrew temu, co piszą niektóre zachodnie media, niemieckie obozy koncentracyjne nawet nie leżały wówczas na terenie Polski. Bowiem – poza KL Płaszów, KL Lublin i KL Warschau – wszystkie one znajdowały się na terytorium wcielonym do Rzeszy, a nie w Generalnym Gubernatorstwie. Tym bardziej krzywdzące jest sformułowanie „polskie obozy zagłady” - stwierdził prof. Aleksander Lasik, który ma bardzo duży wkład w tworzenie bazy danych o załogach niemieckich obozów. Łącznie prof. Lasikowi udało się zgromadzić ok. 26 tysięcy nazwisk członków załóg.
Tutaj można zapoznać się bazą nazwisk załogi SS w KL Auschwitz.