Przejdź do treści
22:08 Sport: Broniący tytułu mistrza świata na żużlu Bartosz Zmarzlik wygrał sobotnią Grand Prix Wielkiej Brytanii
21:31 Donald Trump: powiedziałem Putinowi, że jego wojna powinna się zakończyć
19:26 Donald Trump o zamachu na Demokratów w Minnesocie: nie będziemy tolerować takiej przemocy
17:46 USA: Czołowa polityk Demokratów w Minnesocie zabita w politycznie motywowanym zamachu
17:30 Premier Izraela: Cofnęliśmy program nuklearny Iranu o lata, a to tylko początek
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 16 czerwca, godz. 18:00. Hotel i Restauracja "Pelikan" ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
Wydarzenie Klub GP Gdańsk II organizuje 21 czerwca (sobota) piknik patriotyczny w Rekownicy (gmina Nowa Karczma), odjazd autokaru spod ECS w Gdańsku o godzinie 15:15, w programie msza św. dziękczynna za wybór prezydenta, koncert Andrzeja Kołakowskiego
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na marsz przeciwko masowej migracji, 22 czerwca, godz. 16.00, Bulwary Słupskie MDK
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

IPN apeluje o materiał genetyczny do poszukiwań ofiar komunistycznych

Źródło: Telewizja Republika

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN apeluje do członków rodzin ofiar terroru komunistycznego o oddawanie próbek materiału genetycznego, potrzebnych podczas badań identyfikacyjnych. Instytut od 2011 r. poszukuje miejsc ich pochówku.

– W niedzielę po raz piąty będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Elementem procesu przywracania pamięci o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego są m.in. prowadzone od 2011 r. przez IPN we współpracy z innymi instytucjami działania poszukiwawcze, ekshumacyjne i identyfikacyjne. W tych ostatnich pracach dużym problemem jest nadal brak materiału porównawczego – powiedział prezes IPN podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej w związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dlatego - jak zaznaczył - IPN rozpoczął kampanię społeczną zwracając się z apelem do członków rodzin tych osób o oddawanie materiału genetycznego. – Ale również apelujemy do wszystkich osób, które posiadają informacje na temat miejsc pochówku, nawet jeśli to są informacje z drugiej ręki, o przekazywanie nam ich. Będziemy je sprawdzać, weryfikować, podejmować prace poszukiwawcze – zapowiedział prezes IPN.

IPN od kilku lat w całej Polsce prowadzi systematyczne poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Na stołecznych Wojskowych Powązkach w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często to byli żołnierze, którzy z bronią w ręku opierali się sowietyzacji Polski. Wśród już odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego znaleźli się m.in. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Wśród nadal poszukiwanych są tak ważne postacie polskiej historii jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki i ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".

– W ciągu ostatnich lat obserwujemy duży wzrost zainteresowania historią polskiego podziemia niepodległościowego. IPN tą częścią historii zajmuje się od samego początku i bardzo cieszy nas, że jest coraz więcej inicjatyw społecznych przygotowywanych przez samorządy, szkoły, a także środowiska młodych ludzi, którzy odkrywają tę historię, znajdują w niej coś poruszającego, coś bardzo ważnego dla nich samych – powiedział prezes IPN.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

NAGRANIE Z KONFERENCJI:

pap

Wiadomości

Piąta fala irańskich ataków. Rakiety nad Hajfą. Jest odpowiedź

Morderstwo polityka i jego żony w USA. Trwa obława

Zmarzlik odnalazł się w Machesterze!

Taśmy i milczenie Tuska. Wójcik: w innym kraju premier podałby się do dymisji

Konflikt będzie eskalował? Premier Izraela: to jest początek [WIDEO]

Wielka Brytania wysyła samoloty na Bliski Wschód. Jaki jest powód?

Tomczyk niczym Giertych, grzmi o wynikach wyborów. Posypały się KOMENTARZE

Czy Tusk już się nie liczy w Unii Europejskiej?

Donald Trump rozmawiał z Putinem. Biały Dom potwierdza!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Na paradzie równości była też Kotula. Ze sceny zagroziła Braunowi

Fogiel o wątkach wyborczych afery taśmowej: mogło dojść do złamania prawa!

Wypadek samochodowy z udziałem dwóch czołowych polskich pięściarzy!

Hity w sieci: Taśmy Tuska. Mazurek miażdży. Stanowski zgasił Lisa. Odlot Giertycha i Hołowni

Trzeci etap dla Balsamo, Polki w czołówce w wyścigu dookoła Szwajcarii

Telefon po komentarz. Schetyna usłyszał nazwę naszej stacji i... [WIDEO]

Najnowsze

Piąta fala irańskich ataków. Rakiety nad Hajfą. Jest odpowiedź

Konflikt będzie eskalował? Premier Izraela: to jest początek [WIDEO]

Wielka Brytania wysyła samoloty na Bliski Wschód. Jaki jest powód?

Tomczyk niczym Giertych, grzmi o wynikach wyborów. Posypały się KOMENTARZE

Czy Tusk już się nie liczy w Unii Europejskiej?

Morderstwo polityka i jego żony w USA. Trwa obława

Zmarzlik odnalazł się w Machesterze!

Taśmy i milczenie Tuska. Wójcik: w innym kraju premier podałby się do dymisji