Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało się przedostać 30 cudzoziemców, o czym poinformowała dziś rano Straż Graniczna. Dodała, że dziewięć osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.
Straż Graniczna na platformie X (wcześniej Twitter) podsumowała nielegalne próby przekroczenia granicy w listopadzie - było ich blisko 1,5 tys. SG porównała to z listopadami z poprzednich lat i tak: w 2022 było 2,3 tys. prób, a w 2021 - 8,9 tys.
W dn.01.12 do🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾30 cudzoziemców,w tym 9 osób na widok służb🇵🇱zawróciło na🇧🇾
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December 2, 2023
W listopadzie 2023 ujawniono prawie 1,5 tys. prób, w listopadzie 2022 - 2,3 tys., w listopadzie 2021 - 8,9 tys.❗️
Cały czas na posterunkach💪#funkcjonariuszeSG pic.twitter.com/VEXGSxPKOW
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.
Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.
Najnowsze
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!
Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki