Historyczne zwycięstwo Polki w narciarskich MŚJ
PAP

Po raz pierwszy w historii polskiego narciarstwa Polka Monika Skinder sięgnęła po złoto mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w Vuokatti. Ponadto brąz zgarnęła Karolina Kaleta

Jest to bezkompromisowy i historyczny sukces polskich biegaczek narciarskich. W zawodach w fińskim Vuokatti nasze rodaczki zajęły dwa miejsca na podium. Drugie miejsce zajęła Szwedka Moy Hansson. Brązowy medal zdobyła Karolina Kaleta przegrywając z Hansson o zaledwie 0,02s. Sukcesu Skinder do tej pory nie osiągnął w Polsce nikt, nawet była reprezentantka Justyna Kowalczyk.

‼️ Monika Skinder mistrzynią świata juniorów ????❤???????? Karolina Kaleta brązową medalistką ????

Gratulacje dla całego teamu ???????????????? pic.twitter.com/GPJ1QIXo3t

— Polski Związek Narciarski (@pzn_pl) February 9, 2021

Droga po złoto

Obie panie miały bardzo dobrą passę w tym sezonie. Karolina Kaleta zaczęła od zwycięstwa w kwalifikacjach. Skinder była w nich czwarta. Potem zarówno Karolina jak i Monika wygrały swoje ćwierćfinały. Spotkały się w półfinale i zajęły dwa pierwsze miejsca. Minimalnie lepsza okazała się późniejsza triumfatorka. W finale od początku Skinder nie oddała prowadzenia, mimo ciągłego natarcia Szwedki. Tym samym zwyciężyła i stanęła na najwyższym stopniu podium.

Jännittävä loppuratkaisu naisten finaalissa ????

????Monika Skinder ????????
????Moa Hansson ????????
????Karolina Kaleta ????????

Miesten finaaliin: https://t.co/yUnGvbmw1W #JWSC2021 #hiihto #xcteamfin #ElisaViihde pic.twitter.com/owT6O0fO7p

— Elisa Viihde Sport (@ViihdeSport) February 9, 2021

Kim jest Monika Skinder?

Skinder to 19-letnia biegaczka narciarska, zawodniczka klubu zawodniczka klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Czterokrotna mistrzyni Polski w sprincie. W jej dorobku jest już srebrny medal MŚJ zdobyty dwa lata temu w Lahti.