Katedra św. Katarzyny w Utrechcie zostanie przypuszczalnie zamknięta i sprzedana z powodu wciąż zmniejszającej się liczby wiernych, co podnosi koszty utrzymania zabytkowego budynku. Potencjalnym nabywcą będzie muzeum sztuki religijnej Museum Catharijneconvent, które powstało na miejscu dawnego klasztoru.
Grupa parafian opublikowała w Internecie petycję, która zebrała ponad 1600 podpisów. Według autorów petycji zamknięcie katedry i tym samym usunięcie widoczności katolicyzmu w centrum miasta powstrzyma przyszły wzrost wspólnoty.
Katedra świętej Katarzyny została pierwotnie wybudowana jako część karmelickiego klasztoru męskiego na przełomie XV i XVI w. W 1580 r. podczas reformacji została przekazana kalwinistom. Do Kościoła katolickiego powróciła w XIX w., a katedrą stała się po ponownym ustanowieniu archidiecezji utrechckiej.
Według historyka Kościoła Petera Nessena krytyka tego rozwiązania wychodzi nie tylko ze strony wiernych oraz duszpasterza parafii, ale także mediów społecznościowych, co czyni zdumiewającym to, że prymas Holandii, kard. Wim Eijk, jak dotąd nie sprzeciwił się sprzedaży katedry. Jeśli dojdzie ona do skutku, siedziba prymasa zostanie prawdopodobnie przeniesiona do utrechckiej parafii św. Augustyna albo do kościoła w Appeldoorn, ponad 60 km na wschód od Utrechtu. Jak dodaje historyk, będzie to pierwszy przypadek przeniesienia holenderskiej siedziby biskupiej z powodu problemów finansowych oraz niskiej liczby wiernych.