Groźna superbakteria rozprzestrzenia się w Polsce. "To jedna z najpoważniejszych epidemii w Europie”
Tylko w tym roku w Polsce rozpoznano 6 przypadków zakażenia nową superbakterią typu New Dheli. Bakteria odporna jest na wszystkie rodzaje antybiotyków i powoduje niezwykle skomplikowane zapalenie płuc.
– Mamy do czynienia z lawinowo narastającą liczbą zakażeń, która będzie bardzo trudna do zatrzymania. Zarazem jest to jedna z najpoważniejszych sytuacji epidemicznych w Europie – powiedział mikrobiolog z Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków dr Tomasz Ozorowski.
Klebsiella pneumoniae to bakteria powodująca trudne do wyleczenia zapalenie płuc. Naukowcy podkreślają, że na mikroorganizm nie działają wszystkie poznane dotąd antybiotyki.
W tamtym roku w groźną bakterię wykryto w 12 stołecznych szpitalach. Łącznie zdiagnozowano 19 jej ognisk. W tym roku rozpoznano już sześć przypadków zarażenia. W związku z tym w Warszawie powołano specjalny sztab ds. ograniczania rozprzestrzeniania się bakterii w szpitalach w województwie mazowieckim.
Zdaniem prof. Gniadkowskiego z Narodowego Instytutu Leków, z gorszą sytuacją, niż ta w Polsce, mogą mieć do czynienia jedynie kraje bałkańskie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Dania: Imigranci zarażeni groźną chorobą
Najnowsze
Odbudowa Ukrainy bez Prezydenta RP? „To niezrozumiałe, powinniśmy pokazać jedność”
Tuskowej minister nie pasuje tempo przyznawania medali dla seniorów. Jest odpowiedź
Jest propozycja dwóch lokalizacji stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Co z jej kosztem?