Przejdź do treści
22:10 Turcja: Służby dotarły do wraku samolotu, którym leciał szef sztabu armii Libii Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad - przekazał we wtorek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya. Wcześniej informowano, że z samolotem utracono kontakt radiowy
21:20 Watykan: Papież Leon XIV zaapelował we wtorek o 24-godzinny świąteczny rozejm na Ukrainie i na całym świecie. Wyraził zarazem smutek, że Rosja możliwość takiego rozejmu już odrzuciła
20:15 Wyspecjalizowane w poszukiwaniu ludzi psy nie wskazały na obecność człowieka pod gruzami zawalonego budynku w miejscowości Besiekierz Nawojowy w woj. łódzkim. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch butli z gazem
19:20 Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek, że dziennik „New York Times” stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Nazwał tę nowojorską gazetę „wrogiem narodu”
18:26 Francja: Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, uchwaliła we wtorek ustawę specjalną, przedłużającą zapisy tegorocznego budżetu na przyszły rok. Wcześniej parlamentarzyści nie zdołali dojść do konsensusu w sprawie ustawy budżetowej na 2026 rok
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Gorbaczow: To wszystko wygląda tak, jakby świat przygotowywał się do wojny

Źródło: Telewizja Republika

Amerykański tygodnik "Time" opublikował tekst ostatniego sekretarza generalnego KPZR, Michaiła Gorbaczowa. Polityk pisze o swoich obawach dotyczących swoistego wyścigu zbrojeń między Rosją a NATO i militaryzacji polityki.

"Nie ma większego zagrożenia"

"Coraz więcej żołnierzy, czołgów i transporterów opancerzonych jest zwożonych do Europy. Kiedyś siły i broń NATO oraz Rosji były od siebie oddalone - teraz umieszczone są tak blisko, jakby miały do siebie strzelać" - pisze w liście do "Time'a" Gorbaczow. Jedyny prezydent ZSRR dodaje, że "nie ma chwilę obecną większego zagrożenia na świecie niż militaryzacja polityki i nowy wyścig zbrojeń".

"Kiedy państwa zmagają się z budżetami, aby zapewnić zaspokojenie podstawowych ludzkich potrzeb, wzrastają też wydatki na zbrojenie. Łatwiej znajduje się pieniądze na wyszukaną broń, której niszcząca siła jest porównywalna z bronią masowego rażenia" - pisze Gorbaczow. "Słowa politycznych i wojskowych liderów brzmią coraz bardziej wojowniczo i doktryny obronne są coraz bardziej niebezpieczne. Komentatorzy i osobistości telewizyjne dołączają do wojowniczego refrenu. To wszystko wygląda tak, jakby świat przygotowywał się do wojny" - dodaje.

Dla tuby o polityce bezpieczeństwa Polski

Należy zauważyć, że retoryka "wojny globalnej" i rosnącego zagrożenia dla świata często jest poruszana przez rosyjskie media oraz środowiska sprzyjające Rosji. Ma to niewątpliwy związek z rozlokowaniem sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobna narrację możemy odczytać w wywiadzie, jakiego rosyjskiej "tubie propagandowej", czyli stacji radiowej Sputnik udzielił znany apologeta Władimira Putina, politolog Adam Wielomski, komentujący "grę wojenną", która niedawno odbyła się w Warszawie.

Pytany o to, dlaczego gra odbyła się w Warszawie, odpowiada, że ma to związek z faktem, że "podstawą współczesnej polityki bezpieczeństwa Polski jest akcentowanie problemu zagrożenia rosyjskiego", a z drugiej strony chodzi "o akcentowanie natowskiego zaangażowania w ewentualną obronę Polski przed tą agresją". Potem pojawia się narracja o nowym wyścigu zbrojeń i samonapędzającym się konflikcie. 

Rosja chce uśpić czujność

Całkiem z drugiej strony, gen. Philip Breedlove, emerytowany dowódca sił amerykańskich w Europie, który dość wyraźnie akcentował swój negatywny stosunek do Rosji, stwierdził podczas pobytu w Warszawie, że należy wystrzegać się jakichkolwiek relacji z Rosją na zasadach partnerskich. Podkreślił zwiększone zaangażowanie bojowe Rosji i próbę uśpienia czujności przez nadmiernie częste manewry, przeprowadzane bądź co bądź na dużą skalę. Jego zdaniem, należy podtrzymać ustalenia szczytu NATO w Warszawie, a także pogłębić działania "odstraszające".  

time.com

Wiadomości

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

Prof. Zaradkiewicz: w projekcie ustawy praworządnościowej jest pełno absurdów

Z aresztu z powrotem do resortu sprawiedliwości? "Honor by mi nie pozwolił"

Polscy rolnicy zapowiadają protest. "Pokażemy naszą determinację"

Wigilia bez Samotności

Żołnierze WOT oddali hołd kombatantowi Armii Krajowej

Katastrofa budowlana w Łódzkiem. Zawalił się dom. Służby szukają poszkodowanych

Pomorskie: Trzy osoby z zarzutami za wtargnięcie na teren bazy wojskowej w Gdyni

Korupcja na oddziale psychiatrii. Kierownik wystawiał lewe papiery nawet osobom z wyrokami

Sakiewicz: chcą nas zniszczyć za ujawnienie PRAWDY! Czarnecki i Giertych atakują media!

Narkotyki w pakiecie z żywnością. Potencjalne skutki umowy Mercosur

Awantura w studiu u Kłeczka! Poszło o.... PODWYŻKĘ dla Trzaskowskiego!

Niemcy nie obronią Europy. Groźna iluzja bezpieczeństwa

Oklahoma City Thunder nie do zatrzymania

Demagog ocenia wpis Tuska. Paliwo po 5.18 to manipulacja

Najnowsze

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

Wigilia bez Samotności

Żołnierze WOT oddali hołd kombatantowi Armii Krajowej

Katastrofa budowlana w Łódzkiem. Zawalił się dom. Służby szukają poszkodowanych

Pomorskie: Trzy osoby z zarzutami za wtargnięcie na teren bazy wojskowej w Gdyni

Prof. Zaradkiewicz: w projekcie ustawy praworządnościowej jest pełno absurdów

Z aresztu z powrotem do resortu sprawiedliwości? "Honor by mi nie pozwolił"

Polscy rolnicy zapowiadają protest. "Pokażemy naszą determinację"