Przejdź do treści
W Republice Gościem specjalnym "Politycznej Kawy" Tomasza Sakiewicza, będzie w niedzielę prezydent elekt dr Karol Nawrocki. Początek programu w telewizji Republika o godz. 11.30
W Republice XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej jest wydarzeniem zamkniętym, przeznaczonym tylko dla Klubowiczów Gazety Polskiej. Zapraszamy na relację w Republice
W Republice Czarnek: to dzięki Klubom Gazety Polskiej i widzom Republiki wygraliśmy bitwę strategiczną. Trzeba wygrywać następne
22:19 Nigeria: co najmniej 12 osób zginęło w ataku na targ rybny przeprowadzonym przez Boko Haram
22:04 Izrael: Iran próbował zaatakować naszych obywateli na Cyprze
21:12 Izrael: zniszczyliśmy w Iranie kolejne myśliwce i niemal tysiąc dronów
20:50 USA: w Stambule planowano spotkanie delegacji USA i Iranu
20:42 Białoruś: rzeczniczka Łukaszenki potwierdziła, że uwolnienie 14 osób to odpowiedź na prośbę Trumpa
20:29 Francja: Macron stwierdził po rozmowie z prezydentem Iranu, że Teheran nigdy nie może mieć broni jądrowej
20:11 Polska: Karol Łebkowski wybrany na prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego
18:48 Ukraina: prezydent Zełenski stwierdził, że kraj latem zawrze umowy z państwami Zachodu o wspólnej produkcji broni
18:32 USA: zmarł Jack Betts, aktor znany ze spaghetti westernów, „Spider-Mana” i Broadwayu
18:17 Iran: eksplozje na południu kraju
17:05 Litwa: rzecznik premiera poinformował, że na Białorusi uwolniono 14 osób, w tym troje Polaków
15:34 Hiszpania: krytyka 5 proc. PKB na obronność zbliża koalicję rządową w krytycznym momencie
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gliński ostrzega: Europa bezbronna! Tylko NATO i silna polska armia nas ochroni

Źródło: Republika

Parlament Europejski ponownie forsuje rozwiązania, które mogą odebrać państwom członkowskim kluczowe kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego. W ocenie Piotra Glińskiego, byłego wicepremiera i ministra kultury, to kolejny krok na drodze do federalizacji Europy, który realnie osłabia Polskę.

- Rezolucja Parlamentu Europejskiego, tak jak to zostało powiedziane, jest rezolucją, która oddaje kompetencje i suwerenność w obszarze bezpieczeństwa politykom niemieckim przede wszystkim, bo oni rządzą w Europie

 – zaznaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie. 

Jego zdaniem to nie Berlin ani Bruksela, ale sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i rozwój polskiej armii gwarantują rzeczywiste bezpieczeństwo naszego kraju.

Polska armia i sojusze – jedyny realny gwarant obrony

Były wicepremier przypomniał, że to rządy Zjednoczonej Prawicy stworzyły fundamenty obecnego bezpieczeństwa Polski, rozwijając wojsko i przeznaczając ogromne środki na modernizację sił zbrojnych. Wskazał przy tym na politykę unijnych elit, które jego zdaniem nie tylko osłabiły Europę, ale także prowadziły politykę gospodarczą uzależniającą kontynent od Rosji.

- To my zbudowaliśmy podstawy bezpieczeństwa Polski i będziemy popierać każdą decyzję – europejską, polską, a przede wszystkim amerykańską – która to bezpieczeństwo wspiera. Ta decyzja, którą podjął Parlament Europejski, dotyczy odebrania suwerenności

 – podkreślił były wicepremier.

Gliński zauważył również, że Unia Europejska, zamiast wzmacniać swoje bezpieczeństwo, wciąż prowadzi interesy z Rosją. „Europa wciąż handluje z Putinem, wciąż przecież płaci mu więcej za gaz i ropę, niż pomaga Ukrainie w wojnie przeciwko Rosji” – dodał, wskazując na hipokryzję unijnych elit.

W jego ocenie budowanie wspólnej europejskiej armii to mrzonka, która nie zapewni Polsce ochrony przed agresją. 

- Ewentualne budowanie armii europejskiej zdolnej do obrony Polski to kwestia co najmniej dziesięciu lat. Nie ma takiej armii i nawet jeśli kiedykolwiek powstanie, to nie zapewni nam bezpieczeństwa

 – ocen

Polska nie może oddać suwerenności

Podsumowując, Gliński podkreślił, że fundamentem bezpieczeństwa Polski pozostaje NATO i własna, silna armia. Unia Europejska nie może narzucać krajom członkowskim decyzji, które odbierają im suwerenność w kwestii obronności. 

- Nie możemy być krajem, który nie może decydować o własnych sprawach w kwestii bezpieczeństwa. To jest być albo nie być

– podsumował.

Czy Polska powinna zaufać politykom z Brukseli i Berlina, czy dalej wzmacniać własne siły obronne? Dla Glińskiego odpowiedź jest jednoznaczna: bezpieczeństwo Polski to suwerenność i sojusz z NATO, nie iluzje tworzone w unijnych gabinetach.

 

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Kobylarz: Tusk kiedyś miał Palikota, dzisiaj ma Giertycha

Ida Nowakowska świętuje 10. rocznicę ślubu. Pokazała nagranie sprzed dekady!

Szłapka w TVP w likwidacji o wyborach: trudno powiedzieć, że wszystko jest w porządku

Iran nie zamierza zatrzymać programu nuklearnego. Prezydent Pezeszkijan ostrzega przed dalszymi atakami

Sandra Kubicka szczerze o kryzysie w małżeństwie z Baronem: "Prawie się rozwiedliśmy!"

Ryanair nie będzie monopolistą w Modlinie. Przylatuje arabski przewoźnik

Czarnek do wyborców Nawrockiego: 6 sierpnia musimy tłumnie przyjechać do Warszawy

Joanna Liszowska w nowej odsłonie! Internauci zachwyceni: „Najpiękniejsza kobieta w Polsce”

Prokuratura Bodnara o nieprawidłowościach w wybranych komisjach wyborczych

Ajatollah Ali Chamenei ukrywa się w bunkrze. Następcy już wyznaczeni

Holandia przygotowuje się do szczytu NATO. Ma być najdroższy w historii

Dorota Wysocka-Schnepf przypomniała medale zdobyte przez teścia - uczestnika obławy augustowskiej

Izraelskie myśliwce uderzyły w cele wojskowe w Ahwazie

Mentzen o wpisach Tuska: „Dołączył do Giertycha i jego sekcji psychiatrycznej w PO”

Prof. Flis rozwiewa wątpliwości: błędy w protokołach? Tak. Wynik jest jednak jasny

Najnowsze

Kobylarz: Tusk kiedyś miał Palikota, dzisiaj ma Giertycha

Sandra Kubicka szczerze o kryzysie w małżeństwie z Baronem: "Prawie się rozwiedliśmy!"

Ryanair nie będzie monopolistą w Modlinie. Przylatuje arabski przewoźnik

Czarnek do wyborców Nawrockiego: 6 sierpnia musimy tłumnie przyjechać do Warszawy

Joanna Liszowska w nowej odsłonie! Internauci zachwyceni: „Najpiękniejsza kobieta w Polsce”

Ida Nowakowska świętuje 10. rocznicę ślubu. Pokazała nagranie sprzed dekady!

Szłapka w TVP w likwidacji o wyborach: trudno powiedzieć, że wszystko jest w porządku

Iran nie zamierza zatrzymać programu nuklearnego. Prezydent Pezeszkijan ostrzega przed dalszymi atakami