Była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała 23 emerytowanych sędziów, względem których TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu polskich przepisów o reformie SN, do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej.
Rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski poinformował, że Gersdorf uznała, że postanowienie Trybunału „skierowane jest do państwa polskiego, a organem państwa członkowskiego Unii jest także władza wykonawcza, a w szczególności I prezes SN.
Rzecznik wyjaśnił, że działania podjęte przez Gersdorf dotyczą „23 sędziów, licząc łącznie z panią prezes, którzy ukończyli 65. rok życia”, i dodał, że Gersdorf wyda wszystkim tym, którzy się stawili, „stosowne pismo stwierdzające, że są oni uprawnieni do wykonywania obowiązków sędziowskich”.
Powołując się na wymagania zawarte w postanowieniu TSUE, Laskowski zapowiedział, że Gersdorf „złoży również sprawozdanie z podjętych działań Komisji Europejskiej”. W piątek, w ostatnim dniu kampanii wyborczej w Polsce, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Postanowienie zostało wydane na wniosek Komisji Europejskiej, mimo że polski rząd wcześniej odpowiedział na jej zarzuty, zaś wiceprezes TSUE przyznał, że stanowisko Polski zostało zignorowane.