Gembicka: za czasów PO-PSL małe miasta były zaniedbywane
Polityka Platformy i PSL polegała na tym, że największe metropolie otrzymywały najwięcej środków, czyli rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny miał w jakiś magiczny sposób przenieść się do mniejszych miejscowości i na wieś. To tak nie działa. My całkowicie zmieniliśmy podejście do polityki gospodarczej, postawiliśmy na politykę zrównoważonego rozwoju- powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka, która była gościem red. Aleksandra Wierzejskiego
Pakiet samorządowy
– Polityka Platformy i PSL polegała na tym, że największe metropolie otrzymywały najwięcej środków, czyli rozwój polaryzacyjno- dyfuzyjny miał w jakiś magiczny sposób przenieść się do mniejszych miejscowości i na wieś. To tak nie działa. My całkowicie zmieniliśmy podejście do polityki gospodarczej, postawiliśmy na politykę zrównoważonego rozwoju, czyli tak naprawdę chodzi o to, żeby każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, miał równe szanse i dostęp do takich samych możliwości. Jednym z takich elementów polityki zrównoważonego rozwoju jest oczywiście strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale także pakiet dla miast średnich- powiedziała Gembicka.
Pakiet dla miast małych i średnich
– Praktycznie od razu zaczęliśmy wprowadzać działania, które mają ten trend rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego odwrócić. Ten pakiet dla miast średnich, to jest taki zestaw preferencji w uzyskiwaniu środków unijnych, środków krajowych po pierwsze dla samorzadów, czyli na inwestycje infrastrukturalne- drogi, obwodnice, na inwestycje związane z rekultywacją terenów zanieczyszczonych, związane z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, na wszelkiego rodzaju działania które maja pobudzić także przedsiębiorczość. Jest to też pakiet dla przedsiębiorców działających w tych mniejszych miastach, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze tak aby mogli w łatwiejszy sposób uzyskiwać dofinansowania na rozwój inwestycji właśnie na tych terenach- powiedziała.
– Dbamy także o to, aby w mniejszych miastach ułatwiać dostęp do kultury, internet również bardzo to ułatwia np. Ministerstwo Cyfryzacji wkrótce rozpocznie program tworzenia hot-spotów w gminach, docelowo ma to objąć wszystkie gminy w Polsce i na pewno to będzie duże ułatwienie- dodała.
Program budowy dróg lokalnych
– Fundusz dróg samorządowych jest chyba największym programem skupiającym się na przebudowie i remontach dróg. Chodzi oczywiście o drogi gminne i powiatowe, bo to są drogi, które były zaniedbywane, a którymi mieszkańcy na co dzień się poruszają. Do 2028 roku zostało na to przeznaczone 36 mld złotych, a w tym roku 6 mld złotych- powiedziała Gembicka.