Przejdź do treści
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gdzie się wybrać na ferie zimowe? Wymarzona pogoda dla narciarzy

Źródło: Fot. Canva

W czasie najbliższych dwóch tygodni warunki pogodowe w górach sprawią wiele satysfakcji wielbicielom śnieżnego szaleństwa. Na Pomorzu pogoda zachęci do spacerów - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Dzieci z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego już nie mogą doczekać się zimowych ferii, które dla nich zaczynają się już w poniedziałek 31 stycznia i potrwają dwa tygodnie do 13 lutego. Rodzice zastanawiają się gdzie najlepiej wybrać się z pociechami, czy w góry, a może nad morze. PAP zapytała Grzegorza Walijewskiego, synoptyka i rzecznika Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, o to, jaka będzie pogoda w ferie.

- Jeśli ktoś wybiera się na południe, to bardzo dobrze trafił. Bo śniegu już w tym momencie jest tam ponad metr, a jeszcze jak przez weekend dopada to będzie go jeszcze więcej. W kolejnych dniach, jeżeli cokolwiek jest tam prognozowane jako opad, to będzie to śnieg. Ujemna temperatura, która będzie się utrzymywała w górach to też dobra informacja dla tych, którzy naśnieżają stoki sztucznie. Temperatura będzie sprzyjała temu, że śnieg będzie leżał, a nie topniał - powiedział Walijewski.

Natomiast na północy będzie najcieplej. - Na Pomorzu złapiemy najwięcej naturalnej witaminy D. Tu będzie najcieplej, a słońce będzie się pojawiało częściej niż w innych rejonach - zaznaczył synoptyk i dodał, że taka pogoda sprzyja spacerom nad brzegiem morza. - Będzie sporo przejaśnień i duża szansa na słońce. Natomiast gdzieś tam zawsze pojawią się chmury. Ale to nie będzie tak, że dwa tygodnie ma być zachmurzenie całkowite i szaro, i ponuro - dodał. Ogólnie w całym kraju, jak zaznaczył Walijewski, będzie „lekko ujemnie w nocy, lekko na plusie w ciągu dnia".

Jedynie w górach przez dwa tygodnie będą ujemne temperatury również w ciągu dnia

- Najbliższy weekend, którzy niektórzy potraktują jako początek ferii będzie bardzo nieprzyjemny. Będzie wiał silny średni wiatr i będą silne porywy wiatru - ostrzegł Walijewski. W sobotę wiać będzie na początku na północy, a po południu, szczególnie w nocy, już na terenie całego kraju. Porywy wiatru osiągną powyżej 90 km/h, a na północy szczególnie na zachodnich krańcach nawet 130 km/h. W związku z przemieszczającym się frontem będą też występowały wszystkie możliwe opady: deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Burze śnieżne z gęstym opadem gradu, krupy lodowej i śnieg najbardziej prawdopodobne są na północy. Na południu można spodziewać się śniegu, szczególnie w górach, gdzie napada go 20 centymetrów. - Zrobi się biało, ale silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - podkreślił synoptyk.

W poniedziałek silniejszy wiatr utrzyma się tylko na północy. W poniedziałek i wtorek mogą wystąpić przelotne opady, w górach może napadać do dwóch centymetrów śniegu. Od środy lekka zmiana pogody. - Znowu większe porywy wiatru, znowu fronty, które będą nam przynosiły zmiany opadów z deszczu ze śniegiem w śnieg, a później sam deszcz. Porywy wiatru nad morzem osiągną do 100 km/h - powiedział synoptyk IMGW.

W czwartek po przejściu niżu, jeszcze na północy kraju będzie wietrznie, a na pozostałym obszarze spokojnie. - Ciepło jak na tę porę roku. Zimy jako takiej nie widać - zaznaczył Walijewski. W piątek cieplejsze powietrze, w górach mogą pojawić się minimalnie dodatnie temperatury.

- Wszystkie te wartości jak na styczeń są wyższe od normy. Zresztą styczeń jest cały czas z temperaturami wyższą od normy. W niektórych miejscach już prawie o 3 stopnie - podkreślił synoptyk.

Jak zaznaczył Walijewski, jeśli chodzi o drugi tydzień ferii, to można się opierać jedynie na modelach prognoz. W weekend i cały tydzień ujemne temperatury w górach, a dodatnie nad morzem. Mogą wystąpić symboliczne, niezauważalne opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Najcieplej będzie na Wybrzeżu.

- Cały kolejny tydzień (od 7 lutego) ujemne temperatury w górach. Dobre warunki do szusowania po stokach, ale - uwaga - jeśli ktoś chce jechać i chodzić po górach, to już zgoła inne. Pamiętajmy, że jak świeży śnieg spadnie na warstwę zalegającego śniegu, to mamy zagrożenie lawinowe. I takie już jest. Szlaki są oblodzone, a do tego dochodzi silny wiatr, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Nasz błędnik wtedy może zgłupieć i możemy zgubić np. szlak - ostrzegł Walijewski. - Jeżeli nie mamy doświadczenia w górach, szczególnie zimą, to nie ryzykujemy. Wtedy idźmy na Krupówki, a nie np. do Doliny Chochołowskiej, ponieważ tam też może zejść lawina i może być niebezpiecznie. Nie ma co kusić losu - podkreślił i dodał, że „warunki do jazdy na nartach będą piękne, do chodzenia po górach ciężkie".

Synoptyk podsumował pogodę na kolejne dwa tygodnie słowami: „Nie widać konkretnej zimy, ale nie widać też konkretnej wiosny. Raczej przejściowa, cieplejsza niż chłodniejsza aura na tę porę roku".

 

PAP

Wiadomości

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

IMGW ostrzega przed wzrostem stanów wody. Wiemy, których regionów dotyczy

Prezydent Andrzej Duda do Igi Świątek: napisała Pani historię — nie tylko polskiego sportu, ale i polskiej dumy

Tusk traci większość w sejmie

Świątek rozgromiła do zera Anisimovę w finale Wimbledonu!

Miller szokuje: niech rząd rządzi bez udziału prezydenta

Ks. Krzysztof Dukielski mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

"Diablo" Włodarczyk wziął ślub! Pokazał zdjęcia z wyjątkowej ceremonii

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Najnowsze

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

IMGW ostrzega przed wzrostem stanów wody. Wiemy, których regionów dotyczy

Prezydent Andrzej Duda do Igi Świątek: napisała Pani historię — nie tylko polskiego sportu, ale i polskiej dumy

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek