Przejdź do treści
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Republika O godz. 17:30 gościem Ewy Bugały w programie Wszystko Jasne w Republice będzie prof. Przemysław Czarnek (Prawo i Sprawiedliwość)
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
9:10 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie uzbrojenie. Trump ma przekazać Ukrainie m. in. broń ofensywną - podał w poniedziałek portal Axios, powołując się na swoje źródła
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gadowski: Prezydent jest między młotem, a kowadłem. PiS czy prawnicy?

Źródło: Telewizja Republika

— Aktualnie Andrzej Duda jest pomiędzy dwoma bliskimi środowiskami. Z jednej strony ma Prawo i Sprawiedliwość, które dało mu stanowisko. Z drugiej zaś środowiska prawnicze i akademickie UJ, w których przebywał (jako prawnik — red.) kilkanaście lat i które są kuźnią lewicy — mówił dziennikarz śledczy na antenie Telewizji Republika. Witold Gadowski, wraz z publicystą niezależnym Markiem Królem byli gośćmi Ryszarda Gromadzkiego w „Wolnych głosach wieczorem”.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Waldemar Żurek rozesłał wiadomość do wszystkich mediów w której wzywa do wyjścia na ulice przeciwko reformie sądownictwa jaką proponuje rząd polski. "Wszystkie światła na prezydenta" głosi hasło Akcji Demokracji, którą KRS bardzo promuje.

Apel sędziego do wszystkich obywateli świadczy o pewnego rodzaju formie nacisku na prezydenta Andrzeja Dudy by ten podjął właściwą (dla sędziowskiej kasty) decyzją w związku ze zbliżającym się terminem przedstawienia ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości przygotowywany przez zespół pod przewodnictwem Andrzeja Dudy

— Nie ma nic gorszego od prawa, które nie jest egzekwowane. Po co są zapisy mówiące o braku aktywności politycznej osób związanych np. z wymiarem sprawiedliwości. Bój jest bardzo ważny, tym bardziej, że opozycja narzuca narrację pt. „sędziowie mają wybierać sędziów”. To oczywiście błędna interpretacja — mówił Marek Król.

— Dlaczego część osób tak szybko traci inteligencję? Wiadomo, że jakakolwiek aktywność polityczna sędziów jest zabroniona. Jedna kasta społeczna nie może pełnić funkcji sędziego, tak samo jak zbyt długo nie należy wykonywać zawodu sędziego — zaznaczył z kolei Witold Gadowski.

Prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS są praktycznie gotowe — powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że przed ich upublicznieniem nie jest przewidziane spotkanie Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. — Prezydenccy prawnicy wywiązali się z tego terminu, (projekty ustaw) są praktycznie gotowe. Myślę, że 25 września, to jest termin jak najbardziej prawdopodobny — kontynuował Łapiński.

— Totalna opozycja to dobre i trafione określenie. W europie obowiązuje totalitaryzm liberalny. Patrząc na to, kto pracował nad projektami ustaw prezydenckich, można odczuwać pewien niepokój. Obawiam się, że Andrzej Duda będzie starał się nie naruszyć interesów sędziowskiej kasty. Nie da się zrobić reformę, która jej nie zagrozi, ponieważ wtedy nie będzie to reforma. Myślę, że prezydent się waha i nie ma jednej, postanowionej koncepcji — zaznaczył publicysta niezależny w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim.

— Problem polega na tym, że prezydent bardzo polubił wyjazdy zagraniczne a mniej lubi pracę organiczną, która pomaga zmienić prawo i wprowadzić pewne regulacje. Krótko po tym, jak wróci ze Stanów Zjednoczonych przedstawi najważniejszą reformę, z którą rząd PiS będzie miał do czynienia. Aktualnie Andrzej Duda jest pomiędzy dwoma bliskimi środowiskami. Z jednej strony ma Prawo i Sprawiedliwość, które dało mu stanowisko. Z drugiej zaś środowisko prawnicze i akademickie UJ, w którym przebywał — jako prawnik — kilkanaście lat i które są kuźnią lewicy. Jest między młotem, a kowadłem — podkreślił Gadowski.

Jak stwierdził Król, aktualnie „rodzi się pytanie <czy opozycja złoży weto do swoich ustaw>. Jeśli ktoś ustąpi takiej dominującej kaście, jaką są sędziowie, to nikt nigdy z tym nic nie zrobi”.

— Prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli przeciwstawi się swojemu politycznemu środowisku macierzystemu, zostanie politycznym sierotą, bo nie ma możliwości zbudowania swojej bazy politycznej — stwierdził dziennikarz śledczy.

Przypomnijmy, że 24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Trzecia ustawa – o ustroju sądów powszechnych – została podpisana przez prezydenta.

Telewizja Republika

Wiadomości

Prezydent Duda reaguje na wystawę w Gdańsku: „Kto relatywizuje zbrodnie, ten…”

Spór o most nad Odrą. Słubice wykonują polecenie Frankfurtu

Borowiak: Tusk systematycznie niszczy Polskę

IPN wszczyna śledztwo po wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz

Kto na liście Tuska do wycięcia? Rekonstrukcja coraz bliżej

Rząd niemiecki ratuje willę zbrodniarza wojennego Goebbelsa. Dla Polski reparacji dalej nie ma

Tomasz Sakiewicz o ataku na Republikę: zagrożenie wolności słowa i prawa wyboru Polaków

FIFA i związki zawodowe ustalają nowe standardy odpoczynku dla piłkarzy

TYLKO U NAS! Wywiad z Dariuszem Mateckim prosto z celi więziennej!

Strzały na granicy! Żołnierz obezwładnił agresywnego migranta

Przez Wielkopolskę przejechał 33. Blues Express

Kowalski: dlaczego jesteśmy we wspólnej Europie pod rozkazami Niemiec?

Rząd chce zniszczyć polski przemysł? Europosłowie PiS punktują Tuska

Gmyz: Republika nie daje Tuskowi spać, bo obnaża miernotę tego rządu!

Fala oburzenia ws. wystawy „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu. Internauci: zakłamywanie historii

Najnowsze

Prezydent Duda reaguje na wystawę w Gdańsku: „Kto relatywizuje zbrodnie, ten…”

Kto na liście Tuska do wycięcia? Rekonstrukcja coraz bliżej

Rząd niemiecki ratuje willę zbrodniarza wojennego Goebbelsa. Dla Polski reparacji dalej nie ma

Tomasz Sakiewicz o ataku na Republikę: zagrożenie wolności słowa i prawa wyboru Polaków

FIFA i związki zawodowe ustalają nowe standardy odpoczynku dla piłkarzy

Spór o most nad Odrą. Słubice wykonują polecenie Frankfurtu

Borowiak: Tusk systematycznie niszczy Polskę

IPN wszczyna śledztwo po wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz