Wpis na blogu Jana Hartmana zachęcający do rozpoczęcia dyskusji na temat związków kazirodczych wywołał lawinę negatywnych komentarzy, nawet wśród polityków lewej strony sceny politycznej. Pojawia się pytanie, czy aby przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, którzy krytykowali Hartmana, zdawali sobie sprawę, że to samo w tym temacie twierdzi obecna pełnomocnik rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara.
Fuszara dyskusję o związkach kazirodczych rozpoczęła już w 2012 roku podczas konferencji naukowej "Nienormatywne praktyki rodzinne", którą koło studentów gender/queer zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim. Obecna pełnomocniczka rządu mówiła wówczas:
"Pytanie, które na Zachodzie się w tej chwili stawia dotyczy innej takiej normy, która jest rzadko dyskutowana, i uważana jest zwykle za niepodważalną, to znaczy zakaz kazirodztwa. I on jest w tej chwili dyskutowany w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. ... Przede wszystkim podważa się sens utrzymywania zakazu kazirodztwa w kontekście rodzeństwa. I pytanie o to, czy w dzisiejszych czasach rzeczywiście taki jest sens utrzymywania zakazu małżeństwo między rodzeństwem. Z jednej strony mówi się, że ten podstawowy powód, dla którego takie zakazy zwykle obowiązują, czyli obawa o zdrowie dalszych generacji. Po pierwsze, daje się wyeliminować. Po drugie jest problemem nie tylko takich związków, a po trzecie w tej chwili podważa się jakby w ogóle sensowność takiego argumentu, ponieważ tu znowu musielibyśmy się odwoływać do tego, że tylko pewna norma potomstwa ma decydować o tym, w jakie związki ludzie między sobą mogą wchodzić, a przecież takich norm nie można z góry jakby ustalać i odbierać innym osobom tutaj możliwości istnienia".
Małgorzata Fuszara jest prawnikiem, socjologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa.
Jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet oraz Gender Studies - Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci, które w 1996 r. współtworzyła wraz prof. Bożeną Chołuj. Gender Studies w ramach ISNS UW były wtedy pierwszym tego typu studium w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu socjologii prawa, studiów kobiecych i gender studies.
CZYTAJ TAKŻE: