Fascynujący bohater, wiedza i prawda!
Jezus fascynuje. Do dzisiaj trafia do ludzi Jego przesłanie, Jego słowa, Jego życie. Ten człowiek z Galilei poruszył bardziej niż wielcy filozofowie, poeci i politycy wszech czasów.
Jaka jest ta fascynacja? Kim naprawdę był Jezus? Co robił i czego nauczał? Jaki jest sens jego śmierci? Czy relacje o jego zmartwychwstaniu są wiarygodne? A co Jezus ma nam dzisiaj do zaoferowania?
Publikacja:
-
może być podstawą do osobistej refleksji: „Jaki jest mój osobisty stosunek do Jezusa?”, „Kim jest Jezus w dzisiejszej rzeczywistości?”. W dzisiejszej, trudnej dla wielu rzeczywistości, szukamy wsparcia, pomocy. Książka może być pomocą w znalezieniu odpowiedzi na ponadczasowe pytanie – Czego dziś poszukuje współczesny człowiek?
-
edukuje – zawiera dużą dawkę wiedzy naukowej. Prezentuje źródła wiedzy o Jezusie (biblijne i pozabiblijne).
-
rozwiewa wątpliwości - wokół postaci Jezusa narosło wiele mitów, uprzedzeń i półprawd ( np. są przedstawione „tajne” ewangelie, prezentujące jakoby „prawdziwą” wiedzę o Jezusie). Książka stawia czoła tym uprzedzeniom. Przedstawia rzeczywistą i wiarygodną wiedzę na temat Jezusa.
-
jest napisana komunikatywnym, zrozumiałym językiem, który dobrze wyjaśnia trudne często zagadnienia związane z duchowością i interpretacją tekstów biblijnych. Wiedza podana w sposób przystępny.
Autorzy:
Roland Werner, ur. 1957, niemiecki językoznawca i teolog. Od 2016 roku jest profesorem teologii w kontekście globalnym na Uniwersytecie Tabor w Marburgu. Pracuje jako tłumacz Biblii, autor i mówca, publikuje z zakresu językoznawstwa (afrykanistyka) i teologii (życie duchowe, misja) oraz regularnie pisze felietony w chrześcijańskich czasopismach. W 2017 roku był kuratorem wystawy biblijnej „Nasza księga” z okazji jubileuszu reformacji w Augsburgu i Wittenberdze.
Guido Baltes, ur. 1968, niemiecki teolog. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Johanna Tobiasa Becka za badania nad hebrajską Ewangelią i tradycją synoptyczną.
Recenzje:
Niemieccy czytelnicy o książce:
„Dobrze zbadane, pouczające i ekscytująco napisane”. Magazyn „Nadzieja + Działaj”
„Jedna z najlepszych książek (poza Biblią) o Jezusie Chrystusie!” - C. Heck, lbib.de
Polskie rekomendacje książki:
-
„Jezus - słyszymy to imię od dzieciństwa. W domu, na katechezie, w kościele. Ale czy tak naprawdę wiemy kim był i jest nasz Bóg? Książka „Fascynacja Jezusem” może prowadzić tylko do jednego… Do rzeczywistej fascynacji Synem Bożym!
W przystępny sposób mierzy się z wszelkimi wątpliwościami, podpiera badaniami naukowymi i co najważniejsze prowadzi do realnego poznania Jezusa. Moim marzeniem jest, aby tę książkę przeczytał każdy katolik. Po lekturze nie będziemy już zaprzątać sobie głowy pytaniami: czy Jezus żył rzeczywiście? Pozostanie nam pytanie: w jaki sposób być jeszcze bliżej Jezusa? Ta książka sama w sobie jest do tego idealną drogą”.
Damian Krawczykowski – dziennikarz, autor, redaktor, publicysta
-
„Polecam serdecznie książkę "Fascynacja Jezusem". Świetne kompendium wiedzy o Jezusie napisane w sposób przystępny, jednocześnie merytoryczny i naukowy. Książka inspiruje, poszerza horyzonty i pobudza wiarę. Niezbędnik w bibliotece każdego katechety. Bez wątpienia ułatwi prowadzenie zajęć lekcyjnych na trudne tematy, np. Skąd wiemy czy Jezus istniał naprawdę? Jaką mamy pewność, że dokonywał cudów, zmartwychwstał i żyje w swoim Kościele? Dlaczego fascynował i nadal fascynuje tak wielu ludzi na całym świecie?”
Jerzy Jabłoński - teolog, pedagog, autor
-
„To zadziwiające. Jezus nie napisał żadnej książki. Żył w odległym zakątku imperium rzymskiego, z dala od ważnych ośrodków antycznej kultury. Nigdy też nie oddalił się zanadto od swoich rodzinnych stron, z wyjątkiem pierwszych lat dzieciństwa spędzonych w Egipcie, dokąd jego rodzice musieli uchodzić przed prześladowaniami ze strony Heroda. Nigdy na własne oczy nie zobaczył Rzymu, Aten, Efezu ani Antiochii.
Jak zatem wytłumaczyć tak przemożny wpływ Jezusa?”.
(fragment I rozdziału)
„Pomimo postępującej w naszym kręgu kulturowym laicyzacji, trudno dziś pozostać obojętnym wobec Jezusa z Nazaretu, który żył dwa tysiące lat temu, położył fundamenty naszej cywilizacji, a od Jego narodzin liczymy lata nowej ery. Jedni z Nim walczą, inni widzą w Nim Syna Bożego. Spór o Jezusa często przybiera formę sporu o Kościół i jego miejsce we współczesnym świecie. Wobec wielu uprzedzeń i emocji towarzyszących tym kontrowersjom, trzeba przede wszystkim ustalić, czy był i kim był Jezus? Od odpowiedzi na te wątpliwości zależy rozumienie Kościoła i jego misji. Książka Rolanda Wernera i Guido Baltesa w bardzo przystępny i jedocześnie źródłowo udokumentowany sposób, odpowiada na te pytania i inspiruje do refleksji”.
ks. dr Adam Adamski Cor - wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM oraz przełożony klerykatu Oratorium Kongregacji św. Filipa Neri. Autor i cenzor.