Przejdź do treści
21:32 Czechy: Marsz dla Życia w Pradze został zablokowany przez zwolenników aborcji
21:29 Sport: Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek pokonała Czeszkę Lindę Noskovą (nr 31.) 6:4, 6:2 w trzeciej rundzie tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Lidzbarku Warmińskim zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem i Andrzejem Śliwką w najbliższy poniedziałek, 28 kwietnia, w Centrum Kultury PILNIK o godz. 18
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizja Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Zmiana terminu manifestacji Ze względu na śmierć Papieża Franciszka i uroczystości pogrzebowe 26.04, manifestacja przeciwko nielegalnej migracji zostaje przeniesiona na 10.05. Początek o 12:00 na Rondzie Dmowskiego, zakończenie przed KPRM w Al. Ujazdowskich
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Filadelfia zaprasza na obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej, 27 kwietnia, g. 11 AM, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, 654 Ferry Rd, Doylestown, PA 18901
Wydarzenie Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Konińskiego zapraszają na XXIV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, która odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia br.
Wydarzenie 27 kwietnia 2025 r. (niedziela) o godz. 12:00, w hali EXPO Łódź, Aleje Politechniki 4 w Łodzi, odbędzie się konwencja kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego
Wydarzenie Msza Święta Tysiąclecia: 28.04, g. 19.00, Archikatedra pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łomży, zaprasza 29 kwietnia, na spotkanie z posłem Przemysławem Czarnkiem. Ul. Krzywe Koło 9, Uczelnia Jańskiego, aula kard. Stefana Wyszyńskiego. Godz. 17.00
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Wydarzenie Stowarzyszenie "Parafiak" zaprasza 30 kwietnia na uroczystości rocznicowe - 85-lecia zbrodni katyńskiej i 15-lecia tragedii smoleńskiej. Wydarzenie odbędzie się na Skwerze Katyńskim w Marcinkowicach (Małopolska). Początek o godz. 9
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Mamy 500 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wkrótce będziemy mieli więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Europejska centroprawica apeluje o międzynarodowe śledztwo ws. Niemcowa

Źródło: flickr/Sergey Rodovnichenko/CC BY-SA 2.0

Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa zaapelowała o międzynarodowe śledztwo w sprawie zabójstwa jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Borysa Niemcowa – poinformował wiceprzewodniczący EPL, eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO).

 Apel ten zawarto w rezolucji, która została przyjęta w poniedziałek przez zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej 78 ugrupowań politycznych z 39 państw, w tym PO i PSL.

Morderstwo Niemcowa, który został zastrzelony w piątek w pobliżu Kremla, EPL określa "najbardziej znaczącym zabójstwem politycznym w najnowszej historii Rosji". Zwraca się do przywódców państw UE, by "wzięli pod uwagę to morderstwo, gdy będą zaostrzać sankcje UE wobec Rosji". – EPL zwraca się o niezależne międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego morderstwa – podkreślono w rezolucji.

Jak poinformował dziennikarzy Saryusz-Wolski, frakcja EPL w Parlamencie Europejskim chce, by w przyszłym tygodniu w Strasburgu odbyła się debata na temat Rosji i zabójstwa Niemcowa oraz by cały europarlament przyjął rezolucję w tej sprawie. Decyzja o tym, czy punkt ten zostanie włączony do porządku obrad sesji plenarnej PE ma zapaść w czwartek.

We wtorek w Moskwie odbyła się uroczystość pożegnania Borysa Niemcowa. Europarlament nie wysłał na tę uroczystość oficjalnej delegacji. Uczyniły to jedynie poszczególne frakcje w PE, ale wydelegowana przez EPL łotewska eurodeputowana Sandra Kalniete nie została wpuszczona do Rosji.

– Sądzę, że delegacja PE powinna pojechać na pogrzeb zamordowanego Borysa Niemcowa albo przynajmniej podjąć taką próbę. Są podstawy, by sądzić, że nie zostałaby wpuszczona do Rosji, ale taka próba powinna była zostać podjęta – powiedział Saryusz-Wolski.

Według niego przewodniczący PE Martin Schulz uznał podobno, że wysłanie delegacji PE nie jest możliwe przede wszystkim z uwagi na problemy z wjazdem europosłów do Rosji. – Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, uważam, że próba wysłania delegacji powinna zostać podjęta niezależnie od tego, czy zostałaby ta delegacja wpuszczona do Rosji czy nie – powiedział eurodeputowany.

– Rosjanie - w odróżnieniu od Europejczyków - nie publikują list objętych sankcjami, tylko odmawiają wjazdu na ogół na lotnisku w Moskwie. Tak było w przypadku wydelegowanej przez EPL łotewskiej europosłanki Sandry Kalniete, która została zatrzymana i cofnięta z moskiewskiego lotniska – dodał.

Kalniete poinformowała w poniedziałek wieczorem, że odmówiono jej wjazdu do Rosji, pomimo posiadanego paszportu dyplomatycznego. Europosłanka spędziła noc na moskiewskim lotnisku. Jak informowała na Twitterze, dopiero na krótko przed odlotem we wtorek rano do Brukseli zwrócono jej paszport.

We wrześniu ub. roku wjazdu do Rosji odmówiono niemieckiej eurodeputowanej Zielonych Rebecce Harms, a w styczniu to samo spotkało litewskiego europosła Gabrieliusa Landsbergisa.

Jak poinformowała frakcja liberałów w PE, na pogrzebie lidera rosyjskiej opozycji reprezentował ją litewski europoseł Petras Ausztreviczius.

Polskiej delegacji na pogrzeb Niemcowa miał przewodniczyć marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ale w poniedziałek Rosja poinformowała, że ma on zakaz wjazdu do tego kraju. Według ambasady rosyjskiej marszałek został wpisany na listę osób, objętych zakazem wjazdu do Rosji w odpowiedzi na wprowadzenie sankcji przez UE. Unia nałożyła zakaz wizowy m.in. na szefową wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji Walentynę Matwijenko.

pap

Wiadomości

Trump namawiał do Polexitu? Węgierski premier odpowiada

Putin deklaruje gotowość do negocjacji z Kijowem "bez warunków wstępnych"

Barcelona wygrała z Realem. Puchar Króla pojedzie do Katalonii

Franciszek pochowany w prostocie. W trumnie zużyte buty

Rozszerzył się pożar w irańskim porcie. Groźba śmiertelnych zanieczyszczeń!

Suski: Karol Nawrocki będzie kontynuował politykę bezpieczeństwa dla Polski!

Fotki z pogrzebu to nie wszystko. Marszałek pomylił miejsca?! [WIDEO]

TYLKO U NAS

Prezydent Duda o cenzurze: nie dzieje się dobrze z naszą wolnością słowa!

Jan Lewandowski były trener koszykarskich mistrzów Polski - nie żyje

TYLKO U NAS

Prezydent Duda w Republice: prezydent Trump wziął sprawy w swoje ręce

W wybuchu zginął konstruktor rosyjskich systemów walki elektronicznej

HIT DNIA

Giertych zrobił selfie przed pogrzebem papieża. Posypały się KOMENTARZE!

Jabłoński: kampania Trzaskowskiego jest w rozsypce!

Wierni z Azji uczcili modlitwą papieża Franciszka

Magda Linette została wyeliminowana także z gry podwójnej

Najnowsze

Trump namawiał do Polexitu? Węgierski premier odpowiada

Rozszerzył się pożar w irańskim porcie. Groźba śmiertelnych zanieczyszczeń!

Suski: Karol Nawrocki będzie kontynuował politykę bezpieczeństwa dla Polski!

Fotki z pogrzebu to nie wszystko. Marszałek pomylił miejsca?! [WIDEO]

TYLKO U NAS

Prezydent Duda o cenzurze: nie dzieje się dobrze z naszą wolnością słowa!

Putin deklaruje gotowość do negocjacji z Kijowem "bez warunków wstępnych"

Barcelona wygrała z Realem. Puchar Króla pojedzie do Katalonii

Franciszek pochowany w prostocie. W trumnie zużyte buty