Kwota wolna od podatku w wysokości 24 tys. zł, edukacja seksualna od przedszkola do matury, powszechna opieka geriatryczna i prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia – m.in. te postulaty znalazły się w propozycji programowej SLD zaprezentowanej w sobotę podczas Rady Krajowej Sojuszu.
KWOTA WOLNA
Wincenty Elsner (wiceprzewodniczący SLD) zaznaczył, że Sojusz postuluje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 24 tys. złotych dla każdego obywatela.
– Czyli w wysokości odpowiadającej kwocie rocznego minimalnego wynagrodzenia za pracę – mówił.
Dodał, że powinno się także nałożyć podatek od "wielkich fortun", czyli – jak tłumaczył – "podatek od spadków i darowizn przekraczających 2 miliony zł w wysokości 2 proc., bez względu na pokrewieństwo ze spadkobiercą lub darczyńcą".
PRAWO ABORCYJNE I EDUKACJA SEKSUALNA
Anna-Maria Żukowska (rzecznik SLD) uważa, że w Polsce należy wprowadzić – uzależnione wyłącznie do decyzji kobiety – prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia.
– Przerywanie ciąży po 12 tygodniu ciąży, w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu – mówiła.
Jak twierdzi, powinno wprowadzić się refundację antykoncepcji od 15 roku życia.
– Należy też wprowadzić edukację seksualną od przedszkola do matury. Obowiązkową edukację, wolną od ideologicznych nacisków, koncentrującą się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o seksualności i zdrowiu człowieka – podkreśliła rzeczniczka.
Zdaniem Joanny Senyszyn należy wprowadzić w Polsce swobodny, bazujący wyłącznie na wiedzy medycznej, dostęp do badań prenatalnych.
– Każda kobieta ma prawo do pełnej wiedzy o stanie ciąży i możliwych zagrożeniach dla płodu oraz dla niej samej, które nie może być ograniczane z powodów religijnych lub światopoglądowych – podkreśliła Senyszyn.