Partia opozycyjna, na czele z Donaldem Tuskiem, wielokrotnie domagała się usunięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego ze stanowiska oraz groziła postawieniem go przed Trybunałem Stanu. W związku ze stawianymi mu zarzutami, prezes NBP zwrócił się o opinię do międzynarodowych instytucji finansowych, w tym do Europejskiego Banku Centralnego. Dziś EBC opublikował list szefowej instytucji Christine Lagarde, w którym odpowiada na pismo szefa NBP.
„Z Twojego listu oraz dodatkowych informacji, które mi przekazano, rozumiem, że członkowie byłych partii opozycyjnych rozważają złożenie wniosku o pociągnięcie Cię do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, za różne naruszenia, w tym za naruszenie art. 227 ust. 4 Konstytucji RP” – napisała Christine Lagarde w odpowiedzi na pismo prezesa NBP z dn. 15 listopada br.
Szefowa EBC zwróciła uwagę, że jeśli rzeczywiście doszłoby do złożenia przez partię opozycyjną wstępnego wniosku do Sejmu, mogłoby to naruszyć niezależność prezesa NBP, a tym samym niezależność Rady Ogólnej (Europejskiego Systemu Banków Centralnych).
„W przypadku, gdyby posłowie byłych partii opozycyjnych rzeczywiście złożyli do Sejmu wniosek wstępny, wszelkie środki mające wpływ na Pana zdolność wykonywania obowiązków jako Prezesa NBP mogą, jeśli nie będą zgodne z prawem, naruszyć Pana niezależność, a co za tym idzie, niezależność Rady Generalnej” – mówiła.
Lagarde wskazała, że „art. 14 ust. 2 Statutu ESBC i EBC, w celu zagwarantowania niezależności prezesów krajowych banków centralnych, zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm miał następnie podjąć uchwałę o postawieniu pana w stan oskarżenia”. Stwierdziła także, że tego typu oskarżenie prowadziłoby do automatycznego zawieszenia prof. Glapińskiego w pełnieniu funkcji prezesa NBP oraz członka Rady Ogólnej EBC.
Christine Lagarde dodała także, że „Można taką uchwałę skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i poprosić o ocenę jej zgodności z prawem”.
Pełna treść listu dostępna poniżej: