Przejdź do treści
16:27 Ukraina: w Dniu Niepodległości odbyła się kolejna wymiana jeńców z Rosją
15:59 NATO: Kanada szóstym krajem, który sfinansuje sprzęt z USA dla Ukrainy
15:32 Warmińsko-mazurskie: koniec utrudnień po wypadku na DK51 w Wichrowie
15:03 Zełenski: do dalekich uderzeń w Rosję mamy własną broń i nie pytamy o zgodę USA
14:55 Poznań: do 26 września konsultacje społeczne na temat polityki na rzecz integracji migrantów
14:40 Ukraina: Wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg otrzymał w niedzielę medal za zasługi pierwszej klasy z rąk prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Uroczystość zorganizowano w Dniu Niepodległości Ukrainy
14:01 O 21:30 w programie „Klub Republiki” wystąpią: Olga Semeniuk-Patkowska (PiS), Piotr Goruk-Górski (Unii Pracy), Rafał Mekler (Konfederacja), dr Oskar Kida, prof. Piotr Grochmalski, Mateusz Duch, publicysta
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dzisiaj Wielkanoc, czyli Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Źródło: Wikimedia Commons

Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień.

Uroczystości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako święta wielkanocne, odznaczają się wśród wiernych szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - wybuchy petard.

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano. W dawnych czasach nabożeństwo to odbywało się w Wielką Sobotę o północy.

Jak podają historycy Kościoła, pierwsza wzmianka o mszy św. rezurekcyjnej pochodzi z X w., była ona odprawiona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych; w Polsce spopularyzowali go prawdopodobnie bożogrobowcy - miechowici, czciciele męki Chrystusa i Jego zmartwychwstania, sprowadzeni z Jerozolimy do Miechowa ok. 1163 roku.

W Polsce obchody rezurekcyjne noszą nazwę Wielkanocy - na pamiątkę nocy z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Po angielsku święto to nazywa się Easter, a po niemiecku Oester - są to nazwy pochodzące od słowa "wschód". Teraz oznaczają one kierunek geograficzny, kiedyś oznaczały także - jak w polskim - wschód słońca. Zostało też w angielskim i niemieckim dawne znaczenie, czyli wzejście nowego dnia po nocy: zmartwychwstanie Jezusa po nocy jego śmierci.

W języku rosyjskim święto ma nazwę Pascha. Nazwa wywodzi się ze Starego Testamentu. Święto Paschy obchodzone było w Izraelu jako sakralna uczta związana z ofiarowaniem baranka. Uczta paschalna łączyła się z wydarzeniem historycznym - wyjściem z Egiptu, czyli domu niewoli, i stanowiła pamiątkę zbawczego czynu Jahwe. Chrześcijaństwo przeniosło tamtą tradycję na nowe wydarzenie: zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne. Z oktawą Wielkanocy związane są różnorodne zwyczaje świąteczne, m.in.: Dyngus, Emaus i Rękawka.

W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje - śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny "okup".

Telewizja Republika, media

Wiadomości

O godz. 17:45 zapraszamy na program W Ruchu Miłosza Kłeczka

Głupota czy działanie z premedytacją? Niemądry wpis poseł z PO komentują politycy i internauci

Biznes ostrzega przed nową aferą KPO w sektorze obronności

Abp Szewczuk: istnieje wielka nadzieja, że wojna na Ukrainie się skończy

Wpadka Trzaskowskiego i Tuska. Skandaliczny wpis Żukowskiej. Mazurek gasi Szczerbę

Keith Kellog wyróżniony ukraińskim Orderem Zasługi Pierwszej Klasy

Rakiety Patriot i Sky Saber zniknęły z Polski? Skurkiewicz pyta Tuska i Kosiniaka

Andrzej Duda nie będzie starał się o posadę w MKOl

Kownacki: Kosiniak-Kamysz powinien podać się do dymisji po kompromitacji z dronem!

Protest „Sierpnia 80” przeniesiony z Jastrzębia-Zdroju. Związkowcy przyjadą do Warszawy

Czy Władimir Putin zatrzyma się na Ukrainie? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Spotkanie Trump–Putin na Alasce. Nowa Jałta czy początek końca wojny?

W Moskwie eksplodował balon z gazem. Jedna ofiara

Przydacz: przed wizytą w USA prezydent będzie konsultował się z liderami regionu. A z premierem?

Chiny gotowe wysłać wojska na Ukrainę w ramach misji ONZ

Najnowsze

O godz. 17:45 zapraszamy na program W Ruchu Miłosza Kłeczka

Wpadka Trzaskowskiego i Tuska. Skandaliczny wpis Żukowskiej. Mazurek gasi Szczerbę

Keith Kellog wyróżniony ukraińskim Orderem Zasługi Pierwszej Klasy

Rakiety Patriot i Sky Saber zniknęły z Polski? Skurkiewicz pyta Tuska i Kosiniaka

Andrzej Duda nie będzie starał się o posadę w MKOl

Głupota czy działanie z premedytacją? Niemądry wpis poseł z PO komentują politycy i internauci

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Biznes ostrzega przed nową aferą KPO w sektorze obronności

Abp Szewczuk: istnieje wielka nadzieja, że wojna na Ukrainie się skończy