Dziś w Kościele katolickim i wielu innych wyznaniach chrześcijańskich obchodzony jest Wielki Czwartek, pierwszy dzień Świętego Triduum Paschalnego, poprzedzającego święto Wielkiej Nocy. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii.
Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego, poprzedzającego Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jest on pamiątką Ostatniej Wieczerzy, którą Chrystus spożywał ze swoimi uczniami, oraz pamiątką ustanowionych podczas Wieczerzy sakramentów – Kapłaństwa i Eucharystii.
W Wielki Czwartek w godzinach porannych w kościołach katedralnych odprawiana jest uroczysta Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są oleje do namaszczeń podczas sakramentów. Msza Krzyżma jest też sposobnością do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.
W godzinach wieczornych w kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, otwierająca Święte Triduum Paschalne. Podczas tej Mszy konsekruje się tak dużo komunikantów, aby wystarczyły one na msze wielkopiątkowe i wielkosobotnie, ponieważ po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Ciemnicy, gdzie jest adorowany do końca Wielkiego Czwartku i cały Wielki Piątek. Po zakończeniu mszy świętej zdejmowane są z ołtarza krzyż, świece, mszał oraz obrus, co symbolizuje koniec wieczerzy i obnażenie Chrystusa.
W wielu kościołach odbywa się podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, będący znakiem pokory, ale także ofiarnej służby cechującej uczniów Jezusa.