Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych pod patronatem prezydenta Dudy
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe, przypadające w dniu 1 marca – w rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zostało ono ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Tegoroczne obchody będą objęte Patronatem Narodowym Andrzeja Dudy. "Prezydent pragnie w ten sposób oddać hołd uczestnikom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963 oraz zachęcić Polaków do upamiętniania ich działań" – informuje Kancelaria Prezydenta, dodając, że zaangażowanie głowy państwa jest "wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do przywracania prawdy historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji".
Żołnierze i działacze drugiej konspiracji, walczący o wolność narodu polskiego i suwerenność Rzeczypospolitej, byli bezwzględnie zwalczani przez władze komunistyczne przy użyciu regularnych oddziałów wojska, milicji i aparatu bezpieczeństwa, ściśle współdziałających ze stacjonującymi w kraju siłami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Terror i represje stosowano także wobec wspierającej podziemie antykomunistyczne ludności cywilnej.
Mimo kilkakrotnie ogłaszanych amnestii ujawniający się żołnierze i działacze byli nadal prześladowani i skazywani na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Aż do roku 1989 szykany spotykały weteranów podziemia i ich rodziny, a prawda historyczna o Niezłomnych była fałszowana. Dopiero wolna Polska przywróciła im dobre imię i cześć.
CZYTAJ TAKŻE:
Warszawa: Odkryto karcer, w którym przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych