Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
19:28 Rzecznik MSZ: Ignorowanie ustaleń międzynarodowego arbitrażu jest niedopuszczalne – oświadczył rzecznik MSZ Maciej Wewiór, odnosząc się do zerwania przez władze Lwowa umowy z polską spółką budującą w mieście kompleks przetwarzania odpadów
18:35 Szwajcaria: Służba meteorologiczna MeteoSwiss poinformowała w czwartek, że tego dnia odnotowano najwyższą temperaturę w czerwcu od kiedy prowadzone są pomiary - 38 st. C. Poprzedni rekord pochodził z 1947 r. i był o 1 st. C niższy
18:18 Bliski Wschód: Jeden ze statków towarowych został trafiony w cieśninie Ormuz pociskiem nieznanego pochodzenia. Nie ma ofiar ani większych szkód
17:35 Niemcy: Z powodu upałów zakaz zapalania zniczy na cmentarzach, odwołane mecze i krótszy czas pracy urzędów
17:07 Watykan: Papież Leon XIV wysłał pierwszą pilną pomoc do Wenezueli, gdzie doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Za pośrednictwem urzędu Dobroczynności Apostolskiej papież przekazał 100 tys. euro
16:17 Białoruś: Alaksandr Łukaszenka poinformował o spotkaniu z wysłannikami prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. „Nie zamierzamy walczyć z Ukraińcami” – zapewnił białoruski przywódca
15:56 Na 12 lat więzienia skazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku mężczyznę, który w jednej z miejscowości w gminie Olsztynek zabił swego ojca. Motywem zbrodni było poczucie krzywdy
15:11 Szwecja: Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku szwedzkie firmy żeglugowe sprzedały co najmniej 10 tankowców, które stały się częścią rosyjskiej floty cieni – ujawnił nadawca publiczny SVT
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski

Dzieci chore na cukrzycę z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka otrzymały urządzenia mobilne i tablety, które pomogą im w walce z chorobą

Źródło: twitter.com

Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na cukrzycę dzieciom w codziennym życiu. Tablety i inne urządzenia mobilne należą dziś do głównych narzędzi edukacyjnych i wspierających w zarządzaniu chorobą - wyjaśniają lekarze.

"Aplikacje mobilne dla osób z cukrzycą nie tylko ułatwiają codzienne życie pacjenta, ale również umożliwiają przesyłanie informacji zwrotnej personelowi medycznemu oraz interakcję między użytkownikiem a personelem medycznym" - wskazał rzecznik katowickiego szpitala Wojciech Gumułka.

Personel GCZD wspiera chorych w dostępie do specjalistycznych technologii, również tych najnowocześniejszych w świecie, stosowanych w cukrzycy. Zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i zamkniętej, prowadzony jest odczyt zapisów pamięci nowoczesnych technologii praktykowanych w diabetologii, m.in. wszystkich rodzajów pomp insulinowych oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii.

Tablety pomogą dzieciom chorym na cukrzycę#PAPinformacje ⤵️https://t.co/fv3QWUANUM

— PAP (@PAPinformacje) September 21, 2023

"Coraz częściej zachęcamy pacjentów do osobistego odczytywania zapisów i ich interpretacji, które potem są wspólnie dyskutowane z zespołem. Stosowane są także aplikacje wspomagające samokontrolę w cukrzycy. Pacjenci i ich opiekunowie zachęcani są do korzystania z edukacji i reedukacji technicznej prowadzonej przez trenerów lub producentów sprzętu" - powiedział rzecznik placówki.

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiło w czwartek 15 tabletów. 12 z nich ufundowała firma Diabetyk24, a kolejne trzy urządzenia spółka Proglikemia. Ich łączna wartość to ponad 27 tys. zł. Urządzenia mają wgrane materiały edukacyjne oraz niezbędne oprogramowanie służące do edukacji, samokontroli i zarządzania chorobą. Mają też ograniczenia, uniemożliwiające korzystanie z nich niezgodnie z przeznaczeniem.

W czwartkowym uroczystym przekazaniu tabletów wzięli udział pacjenci i ich opiekunowie, darczyńcy oraz dyrekcja i personel szpitala. W trakcie spotkania odbył się krótki pokaz korzystania z tabletów, zaprezentowano także pomieszczenia edukacyjne oddziału diabetologii.

Personel oddziału i poradni wspomaga pacjentów m.in. konsultacjami internetowymi, polegające na przesłaniu danych z pompy, glukometru przez pacjenta za pomocą specjalnych programów. Po podaniu kodu dostępu pacjent ma możliwość uzyskania fachowej konsultacji i pomocy w danym momencie. Są one nieformalne, jednakże niezwykle przydatne w wielu kryzysowych sytuacjach, zabezpieczając chore dziecko.

Oddział pełni też 24-godzinny dyżur telefoniczny, dzięki czemu pacjenci w sytuacji zagrożenia przez całą dobę mają możliwość uzyskania pomocy. Chorzy otrzymują również wsparcie dotyczące prawnych i socjalnych aspektów cukrzycy, w tym na temat możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, dokumentów prawa jazdy, odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cukrzycę lub ubiegania się o asystenta rodziny.

W ub. roku w Oddziale Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD leczonych było ponad 1,8 tys. osób, a w poradni diabetologicznej udzielono przeszło 15,3 tys. porad; ogółem z usług tej poradni korzysta ponad 3 tys. dziecięcych pacjentów.

Cukrzyca jest uznawana za jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choruje na nią ok. 2,73 mln osób, tj.6 proc. Polaków. Najczęściej dotyka ona mieszkańców woj. śląskiego (6,5 proc.), łódzkiego (6,4 proc.), opolskiego (6,2 proc.) oraz dolnośląskiego (6,0 proc.). Stały wzrost zachorowań obserwuje się także w grupie dzieci i młodzieży.

Najczęściej występującą postacią cukrzycy wśród populacji wieku rozwojowego jest cukrzyca typu 1, dawniej zwaną insulinozależną (dotyczy ponad 96 proc. pacjentów). To choroba o podłożu zaburzeń odporności, w której dochodzi do bezpowrotnego zniszczenia komórek trzustki produkujących insulinę. Mali pacjenci są skazani na stałe podawanie insuliny w wielokrotnych wstrzyknięciach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej. Kontrolując poziomu cukru, insulinę należy podawać i dostosowywać do każdego posiłku, emocji, aktywności. Oznacza to podejmowanie stałych decyzji terapeutycznych w odniesieniu do chorego dziecka. Liczbę dzieci i młodzieży do 18. roku życia z cukrzycą szacuje się na ok. 20 tys. osób.

Specjaliści z GCZD wskazują, że świeżo ujawniona cukrzyca u dziecka to dla jego najbliższych oraz środowiska, w którym przebywa, a także dla niego samego, ogromna tragedia i prawdziwa rewolucja w życiu - od tej pory chory i jego rodzina muszą przestrzegać surowych zasad postępowania w chorobie. Tylko takie postępowanie pozwala na zmniejszenie ryzyka ostrych, zagrażających życiu powikłań i późnych powikłań, które rozwijają się powoli, w czasie życia z cukrzycą.

"Ważenie i ocena jakościowa produktów przed posiłkami, ustalanie dawek insuliny, regularne pomiary cukru, życie z penem lub pompą insulinową – to tylko niektóre z ograniczeń, z którymi pacjent musi się zmierzyć każdego dnia. Dlatego pacjenci z rozpoznaną chorobą i w trakcie leczenia muszą przez cały czas pozostawać pod opieką specjalistycznych ośrodków" - wyjaśnił Wojciech Gumułka.

Górnośląskie Centrum Zdrowa Dziecka w Katowicach stawia na holistyczną opieką nad pacjentami z cukrzycą. "Taka opieka zawiera w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat choroby, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. Edukacja i reedukacja jest prowadzona w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie" - dodał rzecznik szpitala.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. GCZD zatrudnia ponad tysiąc pracowników.

PAP, Twitter