Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
10:15 Komisja Europejska 4 czerwca prawdopodobnie wyda zgodę na przyjęcie euro przez Bułgarię na początku 2026 r. Bułgarskie społeczeństwo jest jednak w tej sprawie podzielone, a część badań pokazuje, że przeciwników jest więcej niż zwolenników
9:25 Amerykanie ostrzegają. "W przypadku chińskiej inwazji na Tajwan, odpowiedź USA będzie stanowcza – zapowiedział szef Pentagonu Pete Hegseth podczas wystąpienia w Singapurze
8:58 25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
7:30 Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych.
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
10:25 Prezydent Duda uda się na Litwę. Już na początku czerwca Wilno stanie się centrum strategicznych rozmów przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Północy
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Dworczyk: Byłbym ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO

Źródło: Fot. PAP/Radek Pietruszka

Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO. Też w ostatnich miesiącach kilkakrotnie od urzędników w Brukseli słyszałem, że jesteśmy w przełomowym momencie, a później rzeczywistość negatywnie te informacje weryfikowała – ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się w środę do wtorkowych słów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka, który przekazał, że w Komisji Europejskiej jest polityczna zgoda, aby uruchomić pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Dworczyk podkreślił, że byłby "raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO", ponieważ ani on, ani minister Nowak nie prowadzi rozmów z szefową KE Ursulą von der Leyen, z którą osobiście rozmawia premier Mateusz Morawiecki.

- Ja też w ostatnich miesiącach kilkakrotnie od urzędników w Brukseli słyszałem, że jesteśmy w przełomowym momencie, że za chwilę wszystkie problemy zostaną rozwiązane, a później rzeczywistość negatywnie te informacje weryfikowała – zaznaczył.

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować krajowe plany odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub. r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Dworczyk przekazał, że zgadza się z ministrem Nowakiem co do tego, że warunki dotyczące uruchomienia KPO zostały spełnione i "przedłużanie czy wstrzymywanie uruchomienia tych środków jest pozbawione podstawy prawnej". Dodał, że w traktatach unijnych nie ma przepisów na to pozwalających.

Dopytywany o prezydencki projekt ustawy, zakładający przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którym Sejm zajmie się w czwartek, odpowiedział, że "już niedługo wszystkie poprawki i ostateczny kształt będzie znany".

Oprócz projektu prezydenckiego w Sejmie przedstawione zostaną także cztery inne projekty przekształcające bądź likwidujące Izbę Dyscyplinarną SN, m.in. autorstwa PiS czy opozycji.

TSUE 14 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. 

PAP

Wiadomości

Erdogan chce pokoju na Ukrainie. Rozmowy w Stambule mają utorować drogę do przełomu

Prezydent Duda uda się na Litwę. Wilno gospodarzem szczytu B9 i państw nordyckich

Bułgarzy podzieleni w sprawie przyjęcia waluty euro

Włochy: Coraz więcej kar wymierzanych za kąpiel w zabytkowych fontannach w Rzymie

Rebelianci opuszczają Lasho. Pekin odegrał kluczową rolę

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Najnowsze

Erdogan chce pokoju na Ukrainie. Rozmowy w Stambule mają utorować drogę do przełomu

Rebelianci opuszczają Lasho. Pekin odegrał kluczową rolę

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Prezydent Duda uda się na Litwę. Wilno gospodarzem szczytu B9 i państw nordyckich

Bułgarzy podzieleni w sprawie przyjęcia waluty euro

Włochy: Coraz więcej kar wymierzanych za kąpiel w zabytkowych fontannach w Rzymie