Dwie największe polskie uczelnie odwołały zajęcia
Od wtorku Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a od środy Uniwersytet Warszawski odwołały wykłady dla studentów i doktorantów. Ze względu na epidemię koronawirusa uczelnie wprowadziły także szereg innych obostrzeń.
Biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego podało, że zarządzeniem rektora uczelni od wtorku do dnia uchylenia zarządzenia odwołano wykłady dla studentów i doktorantów i zalecono ich udostępnianie drogą elektroniczną. Odwołano również zajęcia wychowania fizycznego. O organizacji ćwiczeń mają decydować dziekani poszczególnych wydziałów.
Decyzją rektora uczelni odwołane zostają też wszystkie konferencje i imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wstrzymane wszystkie wyjazdy służbowe zagraniczne, a wyjazdy krajowe służbowe ograniczone do tych „bezwzględnie koniecznych”; wstrzymane zostają przyjazdy do UJ gości zagranicznych.
Uczelni poinformowała również, że zamyka wszystkie ekspozycje w Muzeum UJ - Collegium Maius, Muzeum Farmacji i Ogrodu Botanicznego; Wstrzymuje też zakwaterowanie nowych osób w akademikach i wprowadza zakaz odwiedzin gości z zewnątrz.
Jak poinformował w komunikacie Uniwersytet Warszawski, na tej uczelni od środy do 14 kwietnia odwołane są wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy. Nie dotyczy to jednak zajęć prowadzonych zdalnie.
Do 30 kwietnia odwołane są też wydarzenia o charakterze otwartym (konferencje, sympozja, wykłady otwarte, imprezy artystyczne). W tym samym okresie zawieszone mają też być służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów.
Ponadto zamknięto dla czytelników Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.
O odwołaniu marcowych i kwietniowych wydarzeń na swoich stronach internetowych informuje coraz więcej uczelni.