Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
13:12 Świętokrzyskie: Podejrzany o zabójstwo w Mierzawie zatrzymany przez policję
12:43 IMGW: Najbliższe dwa dni w większości kraju pogodne; burze i deszcze jedynie na południowym wschodzie
12:29 Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA
12:08 Prezydent: nie będziemy rozwiązywać kryzysu demograficznego uleganiem presji migracyjnej
12:07 Polska: We wtorek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł
10:58 Śląskie: Referendum ws. odwołania burmistrza i rady miasta Pszowa - nieważne
10:03 Włocławek: Pożar magazynu z chemikaliami; ewakuowano pacjentów i personel pobliskiego szpitala
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z posłem Pawłem Sałkiem, 22 czerwca, godz. 18, Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego ul. Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Myślenice zaprasza na spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetka 22 czerwca, godz. 19:00 Dom Katolicki, ul. 3-go Maja 1A w Myślenicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Wadowice oraz Poseł Filip Kaczyński zaprasza na spotkanie z posłami Lidią Czechak, Bartłomiejem Dorywalskim, Jarosławem Krajewskim. 22 czerwca, godz. 18:00 Dom Rekolekcyjny w Wadowicach, ul. Karmelicka 24
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Duda punktuje błędy rządu ws. polskiej energetyki. „Rozwiązania niszczące dla Polski i Śląska”

Źródło: twiter/@AndrzejDuda2015

– Postulowana przez Radę Europejską dekarbonizacja europejskiej gospodarki jest niszcząca dla Polski i polskiego Śląska – ocenił w Katowicach kandydat PiS na urząd prezydenta Andrzej Duda. – Premier Ewa Kopacz i Donald Tusk na szczycie unijnym podpisali wyrok śmierci na polskie górnictwo – stwierdził z kolei poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Podczas konferencji prasowej w Katowicach Duda m.in. spytał prezydenta Komorowskiego, czy wiedział o zgodzie polskiego rządu na zapis o dekarbonizacji gospodarki w konkluzjach czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Szefowie państw i rządów krajów UE poparli w Brukseli strategię budowy unii energetycznej zaprezentowaną w lutym przez KE. Zielone światło dla tej inicjatywy daje możliwość rozpoczęcia prac nad konkretnymi aktami prawnymi, które mają ją realizować.

Przywódcy unijni podkreślili m.in., że mająca powstać unia energetyczna ma się opierać na pięciu filarach: bezpieczeństwie energetycznym, solidarności i zaufaniu; w pełni zintegrowanym europejskim rynku energetycznym; efektywności energetycznej przyczyniającej się do obniżenia zapotrzebowania (na energię); dekarbonizacji gospodarki oraz na badaniach, innowacyjności i konkurencyjności.

– Był tam oczywiście przewodniczący (Rady Europejskiej Donald - PAP) Tusk, była tam także premier rządu Ewa Kopacz. W związku z tym chciałem zadać pytanie pani premier (...), jak przyjęcie tego ustalenia ma się do tego, co do tej pory słyszeliśmy nt. polskiego przemysłu wydobywczego i nt. Śląska, tak z ust pani premier, jak i z ust wcześniej Tuska, który mówił, że nie będzie likwidacji miejsc pracy w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego – powiedział Duda.

– Chciałbym też wiedzieć, czy pan prezydent Komorowski wiedział o tym, że pani premier Kopacz na takie konkluzje Rady Europejskiej się zgodzi – podkreślił kandydat PiS na prezydenta.

Jak mówił, Rada Europejska to najważniejsze ciało wyznaczające w Europie kierunki polityczne, a na kształt jej postanowień, co do agendy, wpływ ma jej obecny przewodniczący, b. premier Donald Tusk. – Chciałbym zapytać, jak to się stało, że pani premier, pan były premier (...) i że pan prezydent na takie, a nie inne rozwiązania się zgodzili. Na rozwiązania, które na przyszłość są niszczące dla polskiego Śląska, są sprzeczne z polskim interesem narodowym, bo nasza gospodarka jest oparta na węglu – zaakcentował Duda.

– Jak dzisiaj w takim razie premier Kopacz chce uzyskać jakąkolwiek pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego przemysłu wydobywczego, skoro sama się zgodziła wczoraj na przyjęcie w konkluzjach Rady stwierdzenia, które jednoznacznie wskazuje na konieczność nie restrukturyzacji, a likwidacji polskiego przemysłu wydobycia węgla kamiennego? – pytał kandydat PiS.

Duda zaznaczył, że w tym kontekście o stanowisku polskiego rządu w tej sprawie powinny były wiedzieć śląskie samorządy. Wskazał, że zabierając głos w dyskusji nt. unii energetycznej na poprzednim posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, m.in. akcentował konieczność zachowania zasady niezależności technologicznej państw UE, zapewnienia państwom prawa rozwoju, a także zabezpieczenia ich interesów opartych o rodzime zasoby.

Wyrok śmierci na polskie górnictwo”

Poseł PiS Krzysztof Szczerski ocenił na konferencji prasowej, że premier Ewa Kopacz i Donald Tusk na szczycie unijnym "podpisali wyrok śmierci na polskie górnictwo".

– Dekarbonizacja oznacza dużo więcej, niż pakiet klimatyczny, dużo więcej niż redukcja CO2, bo oznacza eliminację węgla z gospodarki i energetyki europejskiej, oznacza, że Polska będzie musiała przestawić swoją energetykę opartą obecnie na węglu na odnawialne źródła energii, lub na inny rodzaj energii. To jest zamach na polski Śląsk – podkreślił poseł PiS.

Jak zauważył, do tej pory Polska dwukrotnie nie wyrażała zgody, aby w konkluzjach Rady Europejskiej znalazło się słowo "dekarbonizacja". – To szokująca zmiana stanowiska (rządu), do tej pory słowo dekarbonizacja było przez Polskę eliminowane ze słownictwa europejskiego – ocenił Szczerski.

Jego zdaniem, polskie górnictwo, energetyka i polski Śląsk "tracą na obecności Tuska w Brukseli, podporządkowaniu Tuska interesom silniejszych państw europejskich".

W ocenie Dudy, na Śląsku powinien zostać wypracowywany zestaw rozwiązań dla regionu - wespół z lokalnymi samorządami. Skrytykował rządowe działania związane z tworzeniem „Programu dla Śląska” oraz niedawnym „skierowaniem przez rząd do Sejmu projektem ustawy”, która jego zdaniem „de facto rozpoczyna likwidację polskiego przemysłu wydobywczego”. Odnosząc się do lutowych zapowiedzi wypracowania własnego planu dla regionu przedstawił kilkanaście propozycji rozwiązań składających się na „Pakt dla Śląska”.

– Tu potrzebny jest dialog, potrzebna jest rozmowa, w tym powinien wziąć udział Prezydent Rzeczypospolitej – z otwarciem, z poszukiwaniem nowych rozwiązań, z rozpatrzeniem istotnych propozycji, które mogą służyć Śląskowi, a nie nadal go niszczyć – przekonywał Duda.

Wśród propozycji specjalnych rozwiązań dla regionu wymienił: wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2035 r., ich dalsze poszerzanie, kierowanie specjalnych środków na rozwój infrastruktury – pod kątem przygotowywania nowych terenów dla inwestorów. Mówił też o konieczności zapewnienia możliwości rozwoju osobom odchodzącym z kopalń poprzez m.in. specjalne ulgi i rozwiązania kredytowe we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego czy refundacje ubezpieczenia społecznego przedsiębiorcom w przypadku zatrudniania takich osób. Jego zdaniem wymagające inwestycji i rewitalizacji śląskie miasta powinny mieć też zwiększony udział w podatku PIT.

– Apeluję o to, aby w takim właśnie porozumieniu między przedstawicielami śląskich samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców, aby także wspólnie z premierem, ale przy udziale a może wręcz pod auspicjami prezydenta RP taka poważna rozmowa na temat sytuacji i rozwoju gospodarczego Śląska została podjęta i aby pakt dla Śląska stał się faktem, aby wreszcie rozpoczęto uczciwe działanie wobec śląska – mówił Duda.

– Ja się do takich działań zdecydowanie zobowiązuje, jeżeli moi rodacy, także mieszkańcy Śląska, oddadzą na mnie swój głos w wyborach, bo uważam, że na tym właśnie m.in. polega aktywna rola prezydenta RP w naszym państwie – zadeklarował.

Duda był też pytany w Katowicach przez dziennikarzy, czy jako prezydent wziąłby pod uwagę, że 140 tys. mieszkańców Śląska chciałoby zostać uznanych za mniejszość etniczną. Odpowiedział, że to „rzeczywiście problem państwowy”.

– Jestem zwolennikiem łączenia, a nie dzielenia Polaków i uważam, że wyodrębnianie kolejnych narodowości dzisiaj nagle nie służy interesom Rzeczypospolitej Polskiej – uznał. Dopytywany czy nie sprzyja temu osobna kultura i język Ślązaków uznał, że „to sprawa dyskusyjna – dla specjalistów”. – O ile wiem, wyroki sądowe, oparte także na ekspertyzach, nie wskazywały na to, aby można było podzielić to stanowisko – dodał kandydat PiS.

pap