Dopalacze wciąż groźne. Akty oskarżenia dla kolejnych grup handlujących tymi specyfikami
Sąd okręgowy w Częstochowie rozpatrzy dwa akty oskarżenia skierowane przez tamtejsza prokuraturę. Dotyczą one grup przestępczych handlujących dopalaczami. Zarzuty postawiono 13 osobom.
Dwa akty oskarżenia i 13 osób na ławie
Oba akty oskarżenia dotyczą działalności zorganizowanych grup przestępczych. Jedna działała w Częstochowie, a druga w Łodzi. W obu przypadkach handlowano dopalaczami.Pierwszy akt oskarżenia skierowany jest przeciwko 9 osobom. Szymon K. - mieszkaniec Częstochowy był kierownikiem i założycielem tej grupy. W drugim akcie oskarżenia jest mowa o 4 osobach. Tą grupą także kierował jej założyciel - mieszkaniec Łodzi Michała Z.
- Prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci dopalaczy. W akcie oskarżenia prokurator uznał jednocześnie, że wprowadzając do obrotu dopalacze, oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną - napisano na stronie Prokuratury Krajowej.
Niebezpieczne dopalacze
- Z przeprowadzonych przez biegłych badań wynika, że środki sprzedawane w sklepach, prowadzonych przez te grupy przestępcze, zawierały w składzie toksyczne i szkodliwe dla zdrowia konsumentów substancje. Zarówno chroniczne zażywanie tych substancji, jak i jednorazowe ich przyjęcie, może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, albowiem powodują poważne zaburzenia o charakterze neurologicznym i kardiologicznym, ale nie można też pominąć ryzyka zatrucia (w tym śmiertelnego) oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego - napisano na stronie Prokuratury Krajowej.
Przesłuchani nabywcy dopalaczy zeznali, że zażywanie tych środków miało negatywny wpływ na ich życie, a jako przykłady podawali nagłe utraty przytomności, bóle różnych części ciała, próby samobójcze, ataki agresji, zaburzenia świadomości, pogorszenie relacji interpersonalnych i uzależnienie. Wiele razy na skutek wprowadzenia do organizmu substancji sprzedanych im w tych sklepach wymagali pilnej pomocy medycznej, a nawet hospitalizacji - napisano na stronie Prokuratury Krajowej.
Surowe kary
- Przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku założenia lub kierowania taką grupą zagrożenie wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności - napisano na stronie Prokuratury Krajowej.
Informacje na temat okoliczności i sposobu działania obu grup można znaleźć na stronie Prokuratury Krajowej i Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.