Przejdź do treści
14:46 Związkowcy zapowiedzieli na poniedziałek pikietę solidarnościową z protestującymi górnikami czechowickiego Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Rzecznik podbeskidzkiej Solidarności Artur Kasprzykowski przekazał, że udział w pikiecie wezmą rodziny górników
13:48 W Szwecji sztorm Johannes, mający w Górach Skandynawskich siłę orkanu, zakłóca w sobotę powroty ze świąt Bożego Narodzenia. W północnej i środkowej części kraju odwołano pociągi oraz promy, w tym do Polski
13:10 Uwaga! IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu i mżawki. Alerty obejmują siedem województw: mazowieckie, lubelskie, podlaskie, część warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i łódzkie.
12:45 Norwegia: Uderzenie sztormu w środkowej i północnej Norwegii doprowadziło w sobotę do zamknięcia głównej drogi kraju - E6. Wiatr wieje z prędkością powyżej 140 km na godzinę, fale sięgają 12 metrów. Policja apeluje o pozostanie w domach
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Do tych krajów nie zaleca się podróży! Stanowisko GIS

Źródło:

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii oraz do części departamentów we Francji i do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech w związku z zachorowaniami na COVID-19 w tych krajach.

Jak czytamy w wydanym w piątek komunikacie, na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, GIS nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

GIS podał, że łącznie od 31 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r. odnotowano 98 171 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 385 zgonów (3,5 proc.).

W Azji, zgodnie z danymi na piątek, najwięcej przypadków zachorowań potwierdzono w Chinach (80667), Południowej Korei (6284), Iranie (3513), Japonii (349), Singapurze (117), Kuwejcie (58), Bahrajnie (52), Malezji (50), Tajlandii (47), Tajwanie (44), Iraku (38), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (29), Indiach (29), Izraelu (17), Wietnamie (16), Libanie (16), Omanie (16).

W Ameryce, zgodnie z danymi na piątek, najwięcej przypadków zachorowań potwierdzono, w Stanach Zjednoczonych (233), Kanadzie (45), Ekwadorze (13).

W Europie, zgodnie z danymi na piątek, najwięcej przypadków zachorowań potwierdzono we Włoszech (3858), Francji (423), Niemczech (400), Hiszpanii (261), Wielkiej Brytanii (115), Szwajcarii (87), Norwegii (86), Holandii (82), Szwecji (61), Belgii (50), Austrii (41), Islandii (35), Grecji (32), San Marino (22), Danii (20), Irlandii (13), Czechach (12), Finlandii (12), Chorwacji (10).

Zachorowania mają miejsce również w Portugalii, Słowenii, Białorusi, Rumunii, Estonii, Rosji, Węgrzech, Bośni i Hercegowinie, Monako, Luksemburgu, Ukrainie, Północnej Macedonii, Lichtensteinie, Andorze, Łotwie i Litwie.

W Polsce w środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec. Jego stan jest dobry.

W piątek potwierdzono kolejne cztery przypadki: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jeden w szpitalu w Ostródzie (osoba ta podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce). Ich stan jest stabilny.

Jak podał GIS, według stanu na 6 marca 2020 r. zgłoszono 3 385 zgonów z: Chin (3044), Włoch (148), Iranu (107), Korei Południowej (42), Stanów Zjednoczonych Ameryki (12), Francji (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Hiszpanii (3), Australii (2), Iraku (2), Filipin (1), San Marino (1), Szwajcarii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1).

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

PAP

Wiadomości

Palau

Małe państwo na Pacyfiku pomoże Stanom Zjednoczonym

Sztorm szaleje na Bałtyku. Odwołany prom do Polski

Sensacyjna porażka Świątek w Shenzhen

Alert RCB dla pomorskiego przed silnym wiatrem. "Zabezpiecz dobytek i unikaj otwartych przestrzeni"

Balony i drony znad Białorusi. Państwo działa na ślepo? | #PolitycznePodsumowanieTygodnia

Czy wiceszef kancelarii Tuska doprowadzi do wyrzucenia z pracy wybitnego naukowca?

Górnicy szóstą dobę pod ziemią. Bliscy napisali do nich piękny list

Peja, Wolny i Litza w jednym spocie z Karolem Nawrockim! Połączyła ich ważna data.

Serce rośnie! Zbiórka na leczenie Ryszarda Majdzika na finiszu. Pomóżmy!

Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo, o którym wciąż mówi się za mało | Wstajemy!

Zmarł Perry Bamonte. Gitarzysta The Cure miał 65 lat

Kida: „Politycy w togach łamią Konstytucję. To czyste bezprawie” | Przyjaciele Republiki

Świąteczny popis chamstwa Suchanow. „Salon III RP w agonii”

Od nowego roku podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń

IMGW ostrzega: opady marznące w 14 województwach

Najnowsze

Palau

Małe państwo na Pacyfiku pomoże Stanom Zjednoczonym

Balony i drony znad Białorusi. Państwo działa na ślepo? | #PolitycznePodsumowanieTygodnia

Czy wiceszef kancelarii Tuska doprowadzi do wyrzucenia z pracy wybitnego naukowca?

Górnicy szóstą dobę pod ziemią. Bliscy napisali do nich piękny list

Peja, Wolny i Litza w jednym spocie z Karolem Nawrockim! Połączyła ich ważna data.

Sztorm szaleje na Bałtyku. Odwołany prom do Polski

Sensacyjna porażka Świątek w Shenzhen

Alert RCB dla pomorskiego przed silnym wiatrem. "Zabezpiecz dobytek i unikaj otwartych przestrzeni"