Przejdź do treści
Studio meczowe Mateusz Nowak i Rafał Kacprzak zapraszają do Studia Meczowego na mecz Malta - Polska, kończący eliminacje do MŚ w piłce nożnej. Gośćmi będą: Andrzej Grajewski, Michał Listkiewicz, Adam Godlewski i Mateusz Śrutwa. Godzina 20:15, kanał YouTube Republiki
W Republice Dziś o 20:20 gośćmi Danuty Holeckiej będą: Jan Kanthak z Prawa i Sprawiedliwości oraz Przemysław Wipler z Konfederacji
W Republice Katarzyna Gójska zaprasza na program "W punkt". O 21:00 gośćmi będą: Mateusz Kurzejewski (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (Nowa Fala), Marta Stożek (Razem) i Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
19:47 Tajna placówka na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts w USA od ponad pół wieku gromadzi kulturowy i naukowy dorobek Izraela jako zabezpieczenie dziedzictwa kraju przed jego potencjalnym upadkiem - donosi dziennik „Haarec”
19:12 Niemcy i Francja rozważają porzucenie planu budowy myśliwca nowej generacji o wartości 100 mld euro, który miał być ich czołowym wspólnym projektem obronnym – podał w poniedziałek dziennik „Financial Times”
15:45 Włochy: organizatorzy zimowych igrzysk poinformowali, że znicz olimpijski wyruszy w podróż przez Włochy pod koniec listopada i w ciągu dwóch miesięcy przemierzy około 12 tysięcy kilometrów. Początek Igrzysk 6 lutego 2026
14:32 Francja: Koszt samolotów Rafale, o których mówi list intencyjny podpisany z Ukrainą, to 8 mld euro
13:31 Pogoda: Poniedziałek i wtorek z intensywnymi opadami deszczu i śniegu; temperatura do minus 10 st. C
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Pucku zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem, Jackiem Sasinem, Michałem Kowalskim, 17 listopada, g. 17.00, Ratusz Miejski, Puck
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rypin zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 18 listopada, godz. 19:00, Centrum Aktywności Społecznej „Katolik”, ul. Kościuszki 10, Rypin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenie Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Starachowicach Dariusz Nowak oraz poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada o godz. 17:30 w Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Do produkcji szczepionek wykorzystuje się płody. Znamy stanowisko Kościoła

Źródło: Fot. PAP/Waldemar Deska

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – zaznacza Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

W środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp. Józefa Wróbla w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

- Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek - czytamy w stanowisku.

Zaznaczono w nim jednocześnie, że "katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych".

Zdjęcia z dzisiejszej prezentacji Stanowiska Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie szczepionek przeciw #COVID-19

Zapraszamy do pobierania i wykorzystywania: https://t.co/YqUi2Lblqr pic.twitter.com/2d0EiXC25g

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 14, 2021

Bp Wróbel napisał, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek

- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki, mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie biskup.

Wskazano, że zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania".

- Związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym, co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać, ale jest związkiem materialnym - wyjaśnił.

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zakłada, że "korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą".

- Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję - czytamy w dokumencie.

Stanowisko "nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami", zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem". Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii podyktowane jest brakiem dostatecznych badań w tej materii, oraz brakiem jednolitego stanowiska specjalistów.

- Taka opinia będzie możliwa dopiero wtedy, gdy te wątpliwości zostaną w pełni wyjaśnione - zaznaczył w stanowisku bp Wróbel.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania". 

PAP

Wiadomości

Ukraina wyraża solidarność z Polską. Jest propozycja pomocy

Kibice reprezentacji Polski na Malcie [Galeria Zdjęć]

Generał Kukuła o aktach sabotażu. Adwersarz rozpoczął przygotowania do wojny

Baraże do MŚ: Jaka jest aktualna pozycja Polski i co może się zmienić?

FIFA zaostrza walkę z hejtem. Infantino zapowiada konsekwencje dla sprawców

SPRAWDŹ TO!

Pierwsza Dama rozpoczyna działalność Fundacji. Przed nią cztery priorytety

Gala 35–lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Odznaczenia od prezydenta

Polscy tenisiści poznali grupowych rywali. United Cup zapowiada się ciekawie

Politycy PiS chcą wzmocnienia władzy prezydenta. Złożyli projekt ustawy

PK: wszczęte zostało śledztwo ws. aktów dywersji o charakterze terrorystycznym

Był drugi ładunek na trasie kolejowej Warszawa – Lublin?

Nawrocki na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pokazał zakazaną przez Kierwińskiego oprawę

Szefernaker: Zamiast nagrywania filmów, trzeba zająć się bezpieczeństwem polskich rodzin

Wysadzony tor i 8 pociągów w rozkładzie. Sakiewicz: to mogła być masakra!

Ociepa o uchwale ws. wywłaszczenia rosyjskiej ambasady w Warszawie. Najwyższy czas!

Najnowsze

Ukraina wyraża solidarność z Polską. Jest propozycja pomocy

FIFA zaostrza walkę z hejtem. Infantino zapowiada konsekwencje dla sprawców

SPRAWDŹ TO!

Pierwsza Dama rozpoczyna działalność Fundacji. Przed nią cztery priorytety

Gala 35–lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Odznaczenia od prezydenta

Polscy tenisiści poznali grupowych rywali. United Cup zapowiada się ciekawie

Kibice reprezentacji Polski na Malcie [Galeria Zdjęć]

Generał Kukuła o aktach sabotażu. Adwersarz rozpoczął przygotowania do wojny

Baraże do MŚ: Jaka jest aktualna pozycja Polski i co może się zmienić?