Delegacja USA spotkała się z talibami. „Wezwali do ochrony praw Afgańczyków”
Delegacja USA pod przewodnictwem specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu Thomasa Westa przeprowadziła w poniedziałek i wtorek rozmowy z wysokimi przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze, poinformował Departament Stanu.
Urzędnicy amerykańscy „wyrazili głębokie zaniepokojenie zarzutami o łamanie praw człowieka i wezwali talibów do ochrony praw wszystkich Afgańczyków, utrzymania i egzekwowania polityki ogólnej amnestii oraz podjęcia dodatkowych kroków w celu utworzenia inkluzywnego i reprezentatywnego rządu” – stwierdził Departament Stanu.
Urzędnicy amerykańscy wezwali talibów do wdrożenia zobowiązania do zapewnienia kobietom i dziewczętom ogólnokrajowego dostępu do edukacji na wszystkich poziomach.
„Talibowie wyrazili otwartość na współpracę ze społecznością międzynarodową w sprawie pełnego dostępu do edukacji i z zadowoleniem przyjęli wysiłki na rzecz weryfikacji i monitorowania postępów w zapisywaniu kobiet i dziewcząt do szkół na wszystkich poziomach/” – oświadczył Departament Stanu.
W skład amerykańskiej delegacji wchodzili przedstawiciele wywiadu, Departamentu Skarbu i amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID, ze strony talibów w spotkaniu wzięli udział specjaliści reprezentujący równorzędne instytucje afgańskiego rządu - poinformował Departament Stanu.
Najnowsze
Zielona Góra: sprawa Lubuskiego Teatru w prokuraturze. W tle mobbing i defraudacja środków
Dubiel u Wojewódzkiego i powrót do afery Pandora Gate. Widzowie oburzeni
Złoto Orlenu i NBP kluczem do zbrojeń? Obajtek: Kupiliśmy tanio, dziś to fortuna!