Przejdź do treści
22:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: w wyniku ataku dronów na bazę ONZ w Sudanie zginęło sześciu żołnierzy sił pokojowych. To obywatele Bangladeszu
20:35 Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, John Coale, poinformował w sobotę, że Białoruś zgodziła się wstrzymać przeloty balonów nad Litwą – podał Reuters
20:04 Norweski Komitet Noblowski w sobotnim komunikacie wyraził „głęboką ulgę i szczerą radość” z powodu uwolnienia z białoruskiego więzienia Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Czy Solidarna Polska pozostanie członkiem Zjednoczonej Prawicy? Wiemy więcej!

Źródło: niezalezna.pl/Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak podkreślił w RMF wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, SP pozostanie w klubie ZP, Solidarna Polska jest lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy. Będziemy działać według konstytucyjnej procedury, zgodnie z którą prezydent powierzył misję formowania rządu przedstawicielowi partii, która wygrała wybory - Mateuszowi Morawieckiemu.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałkowym orędziu, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (PiS). PiS zdobyło w wyborach 194 mandatów, uzyskując najlepszy wynik spośród komitetów wyborczych, których przedstawiciele weszli do Sejmu.

Woś, pytany w środę w RMF FM, czy Solidarna Polska poprze nowo tworzony gabinet Mateusza Morawieckiego, powiedział: "jesteśmy lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy, a pan prezydent zdecydował - zgodnie z konstytucją, zgodnie z tradycją - desygnować osobę wskazaną przez partię, która wygrała wybory, czyli zajęła pierwsze miejsce".

"Będziemy działać według tej konstytucyjnej procedury" - podkreślił.

Pytany, czy SP zakopała już topór wojenny z Mateuszem Morawieckim, stwierdził, że "nie chodzi o topór wojenny, ale o zasadę i o Polskę". "Mamy lepszy pomysł na Polskę (...) Mamy swoje zdanie. Gdybyśmy mieli identyczne zdanie co do PiS i co do postaci pana premiera, jak cały obóz, to pewnie byśmy byli wewnątrz PiS" - powiedział.

"Mamy inną wrażliwość, choćby co do różnych spraw na forum europejskim, które Mateuszowi Morawieckiemu się zdarzyły - w naszej ocenie - niekoniecznie w interesie Polski. Ale to nie są sprawy na teraz. Teraz są sprawy związane z wyłonieniem nowego rządu" - podkreślił Woś.

Na pytanie czy SP pozostanie w klubie Zjednoczonej Prawicy, potwierdził. "Tak się umawialiśmy, takie są teraz działania" - powiedział. "Umawialiśmy się na wspólne działania z PiS i jeśli Mateuszowi Morawieckiemu powiedzie się zebranie 231 posłów, głosów, to będziemy razem działać dalej w rządzie" - zapowiedział.

Wiceszef MS był także pytany czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien nadal pozostać liderem PiS, czy raczej - jak powiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek - udać się na polityczną emeryturę.

"Nie, absolutnie. To była pewna prowokacyjna, celowa wypowiedź. Być może Marcin Mastalerek wrócił dopiero do polityki po latach (...) i chciał się mediom przypomnieć najmocniejszą możliwą wypowiedzią, jaka na rynku medialnym może zaistnieć" - stwierdził Woś.

"Liderem Zjednoczonej Prawicy był, jest i pozostanie - jako jej architekt - Jarosław Kaczyński i to Jarosław Kaczyński poprowadzi do (kolejnych) zwycięskich wyborów" - powiedział Woś.

W poniedziałkowym orędziu prezydent wskazał, że jeżeli misja przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości się nie powiedzie, wówczas w kolejnym kroku to Sejm wybierze kandydata na premiera, a on niezwłocznie powoła go na to stanowisko. "Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną dochowane" - dodał. Podkreślił też, że zależy mu na dobrej współpracy z nowym parlamentem i Radą Ministrów - niezależnie od tego jaka ostatecznie wyłoniona zostanie większość parlamentarna i kto utworzy rząd.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

🟡 #RozmowaRMF o 7!
Gościem w RMF FM i Radiu RMF24 jest wiceminister sprawiedliwości @MWosPL z @Suwerenna_POL

Słuchajcie w RMF FM i @RMF24pl. Zapraszamy do aplikacji RMF ON, na https://t.co/eHbuMx2pcP: https://t.co/4e0VsmwHYN

— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) November 8, 2023
portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Wiadomości

Orkan Emilia szaleje na Maderze

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

Mela Koteluk spełniła marzenie o macierzyństwie. Pokazała pierwsze zdjęcie

Matecki wraca do sprawy słynnej aplikacji wyborczej: przestępstwa nie było, przeprosin brak

Paulina Smaszcz znów o Kurzajewskim. Jest pewna wygranej w sądzie

Duklanowski: dramatyczna sytuacja w Polimerach Police. Załoga bez pensji

BBN przypomina: Tusk, Sienkiewcz, Siemoniak i Cichocki nie powinni pełnić funkcji publicznych

Nowy biznes Andziaks, teraz sprzedaje herbatę. Internauci komentują: „Kogo na to stać?”

Najnowsze

Orkan Emilia szaleje na Maderze

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

strzelanina w USA

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą