Czy Polska zmieni godło i flagę w 2025 roku? Jest propozycja w tej sprawie

Do Kancelarii Prezydenta trafiła obywatelska petycja ws. modyfikacji godła i flagi Polski. Chodzi o umieszczenie w nich symbolizującej korony Chrobrego. Różni się ona w sposób widoczny od obecnej korony zdobiącej orła, a obowiązującej od 1927 roku (poza okresem komunistycznej okupacji w latach 1944-1989). Korona ta jest tzw. koroną otwartą, w przeciwieństwie od korony - zamkniętej - Chrobrego, która zwieńczona jest krzyżem. Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami heraldyki zamknięta korona jest widomym znakiem suwerenności i niepodległości państwa.
Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się niedawno obywatelska petycja dotycząca zmiany godła. Autor pisma Bartosz Wałęga postuluje, aby Andrzej Duda skorzystał z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej i zmodyfikował wygląd korony.
Obecną koronę miałaby zastąpić korona Chrobrego, zwana również koroną uprzywilejowaną. Okazją do zmiany miałaby być 1000. rocznica koronacji pierwszego króla Polski - właśnie Bolesława Chrobrego - która przypada za dwa lata.
„W 2025 r. minie dokładnie 1000 lat od koronowania Bolesława Chrobrego na Króla Polski i powstania Królestwa Polskiego. Będzie to doskonała okazja, żeby przypomnieć światu, że polska państwowość nie zaczęła się 100 lat temu, ale 1000 lat temu. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby to zrobić m.in. za pomocą 'koronowania' naszych symboli narodowych właśnie koroną Bolesława Chrobrego” – czytamy w uzasadnieniu petycji.
Obecny wygląd naszego godła został ustanowiony, przypomnijmy, w 1927 roku. Wtedy to korona otwarta zastąpiła koronę zamkniętą zwieńczoną koroną. Zmienił się także wygląd orła. Nie wszędzie jednak, gdyż orzeł na czapkach wojskowych zachował wygląd zprzed heraldycznej reformy, a także zamkniętą i zwieńczoną krzyżem koronę.
Postulujący zmianę godła Bartosz Wałęga, nie zamierza wrócić do godła z roku 1927, korona zamknięta z krzyżem miałaby zwieńczyć orła w jego obecnym kształcie. Ponadto, Wałęga postuluje, aby orzeł pojawił się także na fladze naszego kraju. Korona Chrobrego miałaby zostać umieszona w lewym górnym rogu flagi. Wizualizacje propozycji można zobaczyć na stronie Kancelarii Prezydenta.
Polecamy Rozmowa Trump-Putin
Wiadomości

Dr Kuź w "Klubie Republiki" krytykuje podejście rządu Tuska do wojska. "Mundurowi to niekoniecznie jest jego baza wyborcza"
Jeżeli ustawa prezydencka o CPK weszłaby w życie to samorządy nie będą już dopłacały liniom lotniczym
Rosja gotowa wycofać się z części zajętych terenów Ukrainy? Tak, ale mało oferuje, a ogromnie dużo żąda w zamian
Najnowsze

Dr Kuź w "Klubie Republiki" krytykuje podejście rządu Tuska do wojska. "Mundurowi to niekoniecznie jest jego baza wyborcza"

Zbigniew Bogucki: Nie ma zrozumienia po stronie Donalda Tuska co jest priorytetem dla Polski

Kłopot Tuska. Stanowski miażdży lewicę. Giertych atakuje Kaczyńskiego. Odlot Wałęsy

WTA: Iga Świątek z awansem do finału w Cincinnati! Polka pokonała Rybakinę
