Część tatrzańskich tras zmodernizowana. TPN zaskoczył wszystkich, układając na szlakach...
Niedawno na łamach naszego portalu informowaliśmy o utrudnieniach na tatrzańskich szlakach w związku z przeprowadzanymi pracami modernizacyjnymi. Część z dróg udostępniono już turystom. Kontrowersje wzbudza nowa forma wzmocnienia szlaków.
Na części tras w Tatrach Zachodnich wykonano schody z worków jutowych. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego tłumaczą nietypową decyzję.
„Są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem – to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku.” – wyjaśniają pracownicy TPN.
„Wykorzystanie worków jutowych jest pewnego rodzaju eksperymentem. Czas pokaże na ile trwałym. Drewno w warunkach górskich wytrzymuje maksymalnie 5 lat, wiemy, że stosowane w innych miejscach maty jutowe wytrzymały już nawet 20 lat. Od tego projektu oczekujemy, że materiał w workach zbije się w zwartą masę (a takie zjawisko już zaobserwowaliśmy na podejściu na Trzydniowiański Wierch), worki zdegradują się i pozostaną naturalne stopnie i progi.” – czytamy na profilu TPN na Twitterze.