Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku na sobotę, i trwa do momentu zakończenia wyborów. Jeżeli żadna z komisji obwodowych nie zdecyduje się na przedłużenie głosowania, zakończy się ona w niedzielę o godzinie 21:00.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7:00–21:00.
W czasie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej – nie wolno publicznie namawiać do głosowania na konkretnego kandydata, organizować manifestacji, wieców, przemarszów, wygłaszać przemówień ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dopuszczalne jest jedynie zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach, o ile nie zawiera to elementów agitacji na rzecz konkretnego kandydata.
Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie mogą być usuwane. Nie wolno jednak poruszać się pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi, choć mogą one pozostać zaparkowane. Zabronione jest też eksponowanie symboli kojarzonych z kandydatami w lokalach wyborczych.
Podczas ciszy wyborczej nie można publikować wyników sondaży – zarówno przedwyborczych, jak i tych przeprowadzanych w dniu głosowania. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny w wysokości od 500 tys. zł do 1 mln zł.
Cisza wyborcza obowiązuje nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w Internecie. Poza wymienionymi wyżej regułami trzeba zwrócić uwagę na to, że zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej - z 2024 roku - zamieszczonych w sieci przed ciszą wyborczą materiałów nie trzeba usuwać. W trakcie ciszy wyborczej nie można jednak ich aktualizować ani publikować nowych treści. Zakazane jest też zakładanie konkretnych profili dotyczących kampanii czy umieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć i grafik sugerujących innym oddanie głosu na konkretnego kandydata. Nie można też oczywiście publikować sondaży wyborczych.
Źródło: Republika, PKW, Radio Zet
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Transmisja na Żywo
Wiadomości
Najnowsze

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując
