Przejdź do treści
Czarnek: jeśli sytuacja epidemiczna będzie stabilna, nie przewidujemy zmian w zakresie terminów matur
Wikimedia Commons

Dziś, 3 marca rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne, które potrwają do 16 marca. Rano maturzyści mierzyli się zadaniami z języka polskiego, po godzinie 14:00 z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz języka mniejszości narodowej.

- Pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy dziś próbne egzaminy maturalne i planujemy przeprowadzenie egzaminów próbnych dla klas ósmych. Dziękuję dyrektorom za przygotowanie odpowiednich warunków, egzaminy odbywają się w sposób bezpieczny. – powiedział podczas konferencji minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Minister podkreślił, że Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, który już w grudniu miał gotowe standardy przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021. Przepisy były gotowe 16 grudnia. Konsekwentnie realizujemy przyjęty harmonogram przeprowadzania egzaminów.

- Dziś rozpoczęliśmy egzaminy próbne i przygotowujemy się do egzaminów majowych. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie stabilna, nie przewidujemy zmian w zakresie terminów matur - powiedział Czarnek.

Egzaminy w roku szkolnym 2020/2021

W 2021 r. egzaminy zostaną przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Ta jednorazowa zmiana spowodowana jest analizą ubiegłorocznych egzaminów i bieżącą sytuacja epidemiczną. Decyzja o zastosowaniu prostszej formuły, jasno określonych wymagań egzaminacyjnych i szkoleniach dla nauczycieli była znana już w grudniu 2020 r.

Harmonogram testów diagnostycznych

Egzaminy próbne dla maturzystów potrwają do 16 marca br. Arkusze próbne będą zamieszczane zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez CKE w dwóch sesjach w ciągu dnia: ok. godz. 9:00 i 14:00 na stronach internetowych MEiN, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Egzaminy próbne mogą być przeprowadzane stacjonarnie w pełnym reżimie sanitarnym lub zdalnie. Test diagnostyczny to informacja dla uczniów i nauczycieli, które wiadomości i umiejętności zostały już opanowane w stopniu zadawalającym, a które wymagają jeszcze doskonalenia. Z tego powodu rekomendujemy, aby nauczyciele nie wystawiali z tych testów ocen cząstkowych. Należy pamiętać, że egzaminy próbne są dobrowolne dla ucznia.

Deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego złożyło prawie 271 tys. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. Ponadto do egzaminu przystąpią także absolwenci z lat ubiegłych, jest ich około 30 tys. więcej niż w poprzednim roku.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pobrano prawie 16 tys. razy (stan na godz. 11.00). Dodatkowo arkusze były pobierane również ze strony okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz MEiN.

Egzamin próbny dla ósmoklasistów rozpocznie się 17 marca i zakończy 19 marca.
Będzie przebiegał zgodnie z następującym harmonogramem.

  • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski

  • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka

  • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Wytyczne sanitarne

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.

Opracowany dokument został podzielony na sześć sekcji, w których kolejno przedstawiono takie kwestie jak m.in. środki bezpieczeństwa i ochrony osobistej, sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u członka zespołu egzaminacyjnego lub u zdającego czy wytyczne dotyczące możliwych modyfikacji w sposobie przeprowadzania egzaminu.

Dokument zawiera wiele wytycznych, z których część musi być wdrożona obligatoryjnie, a część ma formę rozwiązań możliwych do zastosowania. To z nichdyrektor szkoły, ośrodka lub placówki wybiera te, które można wprowadzić w danej jednostce.

Wytyczne znajdują się na stronie CKE oraz MEiN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna\

Więcej informacji dotyczących egzaminów można znaleźć na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.gov.pl oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Materiały prasowe

Wiadomości

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Najnowsze

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi