Przejdź do treści

Czarnecki z wizytą w USA: Polska staje się dla amerykańskich polityków, ekspertów takim realnym sojusznikiem w UE

Źródło: Telewizja Republika

Katarzyna Gójska w programie Telewizji Republika rozmawiała z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim – Teraz Polska jest dużo bardziej ważnym punktem odniesienia i tematem dla amerykańskich polityków i ekspertów (...) Jako ten kraj, który jest takim realnym sojusznikiem USA w Europie. Niektórzy mówią głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej - powiedział polityk.

– Przebywa pan obecnie w Stanach Zjednoczonych wraz z delegacja europarlamentarzystów. Jaka jest państwa misja, jaki jest cel tej podróży? - zapytała Katarzyna Gójska. 

– Jest to delegacja prezydium trzeciej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskiej. Biorą w niej udział europosłowie z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Cypru, Bułgarii, Holandii i Belgii. Spotykamy się z przedstawicielami kongresu USA. Głównie osobami odpowiedzialnymi za politykę zagraniczną, europejską i politykę bezpieczeństwa - opowiedział Ryszard Czarnecki. 

– Stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce. Jak ta sprawa wygląda z pana perspektywy - dzisiaj - po tych rozmowach, które się odbyły. Czy ten temat jest traktowany poważnie przez amerykańskich polityków? Czy to jest temat, który ich zdaniem może zostać zrealizowany w ciągu chociażby następnego roku? – dopytywała prowadząca program w ,,W punkt''

– Ja mogę porównać to z moimi poprzednimi wizytami o dość podobnym charakterze. Może mniej wiosną tego roku, ale we wrześniu mieliśmy podobny cykl spotkań i teraz Polska jest dużo bardziej ważnym punktem odniesienia i tematem dla amerykańskich polityków i ekspertów - ocenił europoseł. 

– Jako ten kraj, który jest takim realnym sojusznikiem USA w Europie. Niektórzy mówią głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej. (...) Po tym, gdy ten stały przyjaciel Stanów Zjednoczonych, czyli Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską - kontynuował Ryszard Czarnecki.  

– Premier Morawiecki ostatnio mówił w wywiadzie dla ,,Gazety Polskiej'', że mamy szanse być takim newralgicznym pośrednikiem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Czy pan dostrzega, że my w taki sposób zaczynamy być postrzegani? - zapytała Katarzyna Gójska. 

– Uważam, że łatwiej o taką rolę, pozycję bardzo korzystną dla Polski będzie właśnie w NATO niż w Unii Europejskiej, ale premier ma racje, należy do tego dążyć - ocenił polityk. 

– To, że Polska rośnie w znaczeniu gospodarczym to sprzyja temu, że Polska może przyjąć rolę Niemiec za czasów prezydentury Obamy. Obama, który mało się interesował Europą, jak chciał coś załatwić to robił to przez Merkel - dodał. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Departament Stanu: Zełenski może jeszcze odwrócić sytuację

Orban o kłótni Trumpa z Zełenskim: "silni ludzie..."

Wywiad Zełeńskiego w Fox News po spięciu w Białym Domu

Moskwa komentuje kłótnię w Gabinecie Owalnym

Ukraińskie siły uderzyły na pozycje FSB w Rosji

Sakiewicz: Ukraina boryka się z trudnościami po utracie wsparcia rządu Morawieckiego

Biały Dom publikuje słowa poparcia dla Trumpa od członków administracji i Kongresu

Ostatni pracownicy pożegnali się dziś z Rafako. Uratowanie spółki obiecywał Tusk

Jaki: Zełeński niesprowokowany przez nikogo, zaczął atakować gospodarzy w Białym Domu.

Departament Stanu USA wycofuje wsparcie dla ukraińskiej energetyki

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Czy nowelizacja L4 uderzy w pracowników?

Zełenski po wizycie w Białym Domu: „Ukraina potrzebuje sprawiedliwego i trwałego pokoju”

Zełenski wychodzi, gdy nie dostaje, czego chce – kolejny pokaz arogancji

Parys: korporacje amerykańskie będą eksploatować złoża minerałów jakie są na Ukrainie

Trump: W. Putin mógł naruszać postanowienie z J.Biden'em, ale nie ze mną!

Najnowsze

Departament Stanu: Zełenski może jeszcze odwrócić sytuację

Ukraińskie siły uderzyły na pozycje FSB w Rosji

Rząd Morawieckiego skutecznie wspierał Ukrainę, także w polityce zagranicznej

Sakiewicz: Ukraina boryka się z trudnościami po utracie wsparcia rządu Morawieckiego

Biały Dom publikuje słowa poparcia dla Trumpa od członków administracji i Kongresu

Ostatni pracownicy pożegnali się dziś z Rafako. Uratowanie spółki obiecywał Tusk

Orban o kłótni Trumpa z Zełenskim: "silni ludzie..."

Wywiad Zełeńskiego w Fox News po spięciu w Białym Domu

Moskwa komentuje kłótnię w Gabinecie Owalnym