Przejdź do treści
22:10 Białoruś: reżim Łukaszenki próbuje rywalizować z głównymi sprzedawcami broni do Afryki
21:41 Media: Trump zaoferuje Putinowi dostęp do pierwiastków ziem rzadkich
20:52 Premier: prezydent Trump usłyszał jednolite stanowisko krajów europejskich w sprawie Ukrainy
20:45 USA: Trump ogłosił, że wręczy nagrody Kennedy Center, wsód laureatów Sylvester Stallone i KISS
20:08 Włochy: co najmniej 26 ofiar katastrofy łodzi z migrantami
19:46 Premier: będę działał na rzecz porozumienia ws. ambasadorów
Republika Szanowni Widzowie, prosimy o przesyłanie nam zdjęć publicznych miejsc: stacji benzynowych, sklepów, barów itd. gdzie włączana jest Republika - na adres: [email protected] Za wszystkie nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Robert Bąkiewicz zaprasza na protest przeciw rządowi Tuska ws. afery KPO, środa 13 sierpnia, godz. 17:00, Aleje Ujazdowskie 1/3 przy Kancelarii Premiera
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nowa Sól zaprasza na defiladę w Święto Wojska Polskiego z udziałem 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w piątek, 15 sierpnia, o godz. 14:00 pod rondo Ojca Medarda
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Wydarzenie Ryszard Majdzik zaprasza Wolnych Polaków Na Protest przeciwko nielegalnej imigracji przed konsulatem Niemiec ul. Stolarska 7 w Krakowie 13 sierpnia br. (środa), godz. 17.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czarnecki: taktyka Andrzeja Dudy przyniosła rezultat

Źródło: TV Republika

Gośćmi Katarzyny Gójskiej w programie „W punkt” byli eurodeputowany Ryszard Czarnecki (PiS) oraz poseł Marek Dyduch (Lewica). Politycy podsumowali minioną kampanię prezydencką.

Ryszard Czarnecki, oceniając wynik Andrzeja Dudy zauważył, że o ostatecznym werdykcie wyborców zdecydowało kilka kwestii.

– Nie uważam, aby w tej kampanii był jakiś jeden punkt przełamania, który zdecydował o takim czy innym wyniku. Myślę, że było takich spraw kilka. Na pewno jednak sytuacja, w której Andrzej Duda był postrzegany jako kandydat patriotyczny, który popiera krajowe inwestycje, polskie firmy, a pan Rafał Trzaskowski publicznie głosi, że po co (ma powstać - red.) Centralny Port Komunikacyjny skoro […] jest port w Berlinie, a potem okazuje się, że wszystkie kluczowe dziedziny w Warszawie typu wywóz śmieci, prąd, energia, a nawet komunikacja są w rękach firm niemieckich, to myślę, że to wielu Polaków […] przekonało, że trzeba głosować na pana prezydenta Andrzeja Dudę – powiedział eurodeputowany.

Polityczne dziwactwo

Ryszard Czarnecki zwrócił także uwagę, że Platforma Obywatelska była pewna zwycięstwa. Świadczy o tym zarówno zachowanie samego kandydata, jak i sposób, w jaki potraktował elektorat innych opozycyjnych, zwłaszcza lewicowych partii.

– Rzeczywiście potwierdzam tezę, że Platforma była pewna zwycięstwa stąd ta dziwaczna wypowiedz Rafała Trzaskowskiego na wieczorze wyborczym, na którym nie widziałem żadnej polskiej flagi, że poczekajmy parę godzin jak głosy będą policzone,okaże się, że wygramy. Wypowiedz zaskakująca – przejdzie do historii polskich dziwactw. – stwierdził.

– Było takie poczcie ze oni na pewno wygrają. […] Rafał Trzaskowski uznał, że ma głosy Lewicy na sto procent i […] te głosy muszą pójść na niego i w związku z tym trzeba porywalizować z Andrzejem Dudą o elektorat prawicowy czy centroprawicowy, a elektorat centroprawicowy uznał, że lepszy jest oryginał Andrzej Duda niż podróbka Rafał Trzaskowski. – wskazywał polityk.

Zmobilizowany elektorat

Jak zauważył narracja Andrzeja Dudy zmobilizowała dużą część prawicowego elektoratu.

– Przed drugą turą tak naprawdę była walka na frekwencję. Było pytanie, który z kandydatów, który z obozów politycznych, zmobilizuje większość swoich, lub potencjalnie swoich wyborców i przekaz PiS, przekaz Andrzeja Dudy był jasny: ojczyzna w potrzebie, larum grają, ratujmy Polskę i polskie wartości. – podkreślił Czarnecki.

– Ta taktyka przyniosła efekt. – podsumował.

Nieproszony lider?

Po wyborach prezydenckich Platforma Obywatelska i część opozycyjnych mediów okrzyknęła Rafała Trzaskowskiego liderem opozycji. Odniósł się do tego poseł Lewicy Marek Dyduch.

– Przypomnę, że pan Rafał Trzaskowski znalazł się w drugiej turze, ponieważ pani Kidawa-Błońska miała poparcie na poziomie 2-3 procent w pierwszej turze. To była nagła świeżość. Było wiadomo, że wszystkie głosy, które dawały nadzieję na pokonanie PiS-u przerzucą się na Rafała Trzaskowskiego i on miał szczęście, ale nie umiał go wykorzystać do końca. – stwierdził.

– Pan prezydent Duda miał jeszcze jeden atut. Można go było krytykować, można było mówić o samodzielności lub niesamodzielności, ale nie popełnił większych błędów, więc odsetek wyborców, którzy uznali pana prezydenta Andrzeja dudy jako prezydenta, a nie przedstawiciela PiS, zastanawiała się i powiedziała: dobrze jednak zagłosujemy na niego. – ocenił poseł Dyduch.

On w walce bezpośredniej nie stracił rezonu i nie popełnił błędu – dodał.

Poseł wskazał także, że choć konieczne jest skonsolidowanie opozycji, to Lewica musi podkreślić swoją autonomię.

– Trzeba tę opozycję pozbierać. […] Jeżeli doszłoby do rozmów trzeba postawić warunki.
My na kolanach na pewno do pana Trzaskowskiego czy Platformy nie pójdziemy. Lewica ma może słaby wynik w tych wyborach, ale ma potencjał. – powiedział 

 

#WPunkt | @r_czarnecki (@pisorgpl): Sytuacja, w której A. #Duda był postrzegany jako kandydat patriotyczny który popiera krajowe firmy, a #Trzaskowski mówi, że CPK jest zbędny bo jest lotnisko w Berlinie wielu Polaków przekonała do głosowania na Dudę#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020

 

 

#WPunkt | @r_czarnecki (@pisorgpl): R. #Trzaskowski uznał, że ma głosy Lewicy na 100%#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020

 

 

#WPunkt | @DyduchMarek (@__Lewica): R. #Trzaskowski znalazł się w drugiej turze, gdyż kandydatka #KidawaBłońska miała 2-3% poparcia #włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020

 

 

#WPunkt | @DyduchMarek (@__Lewica): Zanim będzie się mówić o przywódcy opozycji, opozycję należy pozbierać #włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020

 

 

#WPunkt | @DyduchMarek (@__Lewica): Rok temu Lewica weszła do #Parlament.u nie tylko dlatego, że się zjednoczyła, ale także dlatego że wyborcy mieli dość #PO#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020

 

 

 

#WPunkt | @r_czarnecki (@pisorgpl): Od kiedy liderem #PO został B. #Budka, jej członkowie żartują ile będzie jego zdjęć w biuletynie PO#włączprawdę z #TVRepublika

— Telewizja Republika  (@RepublikaTV) July 19, 2020
TV Republika

Wiadomości

Nadchodzi rekordowa fala zwolnień grupowych. Na kogo tym razem zwali winę Tusk?

A co by było, gdyby dziś prezydentem był Rafał Trzaskowski? Internautka pokusiła się o mały scenariusz

Bogucki: pytanie czy Szłapka i Tomczyk kłamali ws. woli Amerykanów czy o niej nie wiedzieli

Prezydent Karol Nawrocki mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie

Kobylarz: Tusk jest winien afery KPO - powinen podać się do dymisji!

Duplantis znów bije rekord świata! Historyczny wynik w Budapeszcie

17-letni Ukrainiec zdewastował pomnik „Rzeź Wołyńska”. Trwają przesłuchania

Tusk potwierdza: strona amerykańska wolała Nawrockiego

Rośliny to jej drugi świat. Katarzyna Zielińska spełniła marzenie z dzieciństwa

Zobacz, gdzie zagra kapitan reprezentacji Hiszpanii!

Bielan: rządzi nami premier, który nie ma i mieć nie będzie relacji z amerykańskim prezydentem

UEFA ukarała Lecha i Jagiellonię za zachowanie kibiców

PILNE: w czwartek spotkanie Nawrocki - Tusk

Romanowski: relacje gospodarcze między Polską, a Niemcami wpłynęły na bezrobocie

Uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach i Oświęcimiu

Najnowsze

Nadchodzi rekordowa fala zwolnień grupowych. Na kogo tym razem zwali winę Tusk?

Kobylarz: Tusk jest winien afery KPO - powinen podać się do dymisji!

Duplantis znów bije rekord świata! Historyczny wynik w Budapeszcie

17-letni Ukrainiec zdewastował pomnik „Rzeź Wołyńska”. Trwają przesłuchania

Tusk potwierdza: strona amerykańska wolała Nawrockiego

A co by było, gdyby dziś prezydentem był Rafał Trzaskowski? Internautka pokusiła się o mały scenariusz

Bogucki: pytanie czy Szłapka i Tomczyk kłamali ws. woli Amerykanów czy o niej nie wiedzieli

Nominacje generalskie

Prezydent Karol Nawrocki mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie