Czabański: Jacek Kurski ma przygotować program naprawczy dla TVP

Mamy do czynienia z dużym zamieszaniem medialnym wokół Telewizji Polskiej i decyzji podjętej przez Radę Mediów Narodowych. Przypominam, że odwołanie prezesa TVP nastąpi albo z dniem rozstrzygnięcia konkursu, albo 15 października. Reszta to spekulacje medialne – mówił w "Politycznej Kawie" Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
– Jakąś część tego zamieszania medialnego biorę na siebie. To była moja wina i pewna zła komunikacja z mediami, kiedy jeszcze trwało posiedzenie RMN. Powinienem w ogóle nic nie mówić do momentu zakończenia posiedzenia. To dla mnie nauczka na przyszłość, ale fakt, że to zamieszanie przybrało później formę interesowną, to już inna sprawa – ocenił Czabański.
Pytany o zarzuty kierowanie pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego, że partia rządząca steruje telewizją publiczną, Czabański stwierdził, iż toczy się spór merytoryczny o kształt TVP. – Uznaliśmy, że jest to czas na pokazanie żółtej kartki po to, żeby Jacek Kurski i władze telewizji przygotowały dla TVP realistyczny plan naprawczy – podkreślił gość TV Republika.
Finanse TVP
Zdaniem przewodniczącego RMN w TVP nie ma przejrzystości finansowej. – Pieniądze, gdzieś i nie wiadomo jak, wychodzą. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, a ludzie z zewnątrz nie zdają sobie sprawy, jak dziwny jest obrót tymi pieniędzmi. Zrobienie dobrego programu musi kosztować i te pieniądze powinny być wydane na programy, a nie na chałturę – przekonywał Czabański. Jak przyznał, profesjonalna realizacja transmisji z ŚDM była sukcesem telewizji publicznej.
Szef RMN ocenił, że w TVP nastąpiły "chaotyczne ruchy kadrowe", z których później się wycofywano. – Być może były trafne, nie wiem tego. Proszę mnie nie zmuszać do wypowiedzi, które mogą być odczytane jako próba nacisku na władze telewizji. Jest Zarząd, Rada Nadzorcza i to oni za to odpowiadają – oświadczył.
Kto rządzi Telewizją Polską?
Pytany przez Tomasza Sakiewicza, kto naprawdę rządzi telewizją publiczną, Czabański stwierdził, że to pytanie należy kierować do Zarządu TVP. – Konkurs ma nie tylko wyłonić dobrych ludzi do zarządzania tą firmą. Będę rekomendował, żeby po wyłonieniu Zarządu rozpisano kolejne konkursy na najważniejsze stanowiska w TVP – tłumaczył przewodniczący RMN.
– Mam wrażenie, że ktoś z wewnątrz naszej formacji buduje wewnętrzny konflikt, którego tak naprawdę nie ma, w sensie sporu politycznego. Jest merytoryczna debata na temat kształtu mediów publicznych i sposobu postępowania – przekonywał Krzysztof Czabański.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]
Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"
Najnowsze

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]
