Gościem Aleksandra Wierzejskiego w programie "Gospodarka na dzień dobry" był ekonomista Paweł Cymcyk z portalu DNArynków.com. Rozmowa dotyczyła m.in. aktualnej stopy bezrobocia w Polsce, a także rozwoju branży e - commerce.
– Bezrobocie w Polsce znajduje się obecnie na poziomie około 8,5 procent - powiedział Paweł Cymcyk na antenie Telewizji Republika. - To najniższe bezrobocie od 98 r. - dodał gość programu.
" W Polsce nie było tak dobrze od ponad 20 lat"
– Pod względem rynku pracy, w Polsce nie było tak dobrze od ponad 20 lat - mówił ekonomista. - Wynagrodzenia rosną blisko 4, 5 procent w sakli. roku. Okazuje się, że i pracodawcy mają chęć zatrudniania i pracownicy zarabiania - stwierdził Cymcyk.
– Rynek pracy w Polsce jest bardzo "rozgrzany" i można go uznać za najjaśniejszy punkt całej gospodarki - zaznaczył Paweł Cymcyk. – Eksport nie daje już takich wyników jak wcześniej, konsumpcja też nie ruszyła z kopyta, dlatego to rynek pracy jest teraz ostoją dla optymistów ekonomicznych - dodał ekonomista.
"Na rynku jak w życiu - najważniejsze jest zaufanie"
– FED to najważniejszy Bank Centralny na świecie, jednak dla naszych portfeli ważniejszy jest Narodowy Bank Polski - stwierdził Cymcyk. - Stopy procentowe mocno się chwieją. Jeżeli dojdzie do ich obniżki, to lokaty będą miały niższe oprocentowanie, ale kredyty także staną się tańsze - podkreślił gość programu.
– Mamy spore zamieszanie zwłaszcza z sektorem energetycznym, którego powodem jest wypowiedź ministra Tchórzewskiego - mówił Cymcyk. - Spółki Skarbu Państwa będą musiały zapłacić podatek, które może sięgnąć nawet 10 mld złotych. Ceny firm momentalnie spadły o około 10 procent. Będąc akcjonariuszem większościowym, rzeczywiście można robić wszystko, ale nie powinno się tego mówić w czasie sesji giełdowej.
– Na giełdzie należy trzymać "etykietę giełdową" i tego typu komunikaty wypuszczać po sesji - mówił Cymcyk. - Komunikat Tchórzewskiego wpłynął negatywnie na ceny akcji. A na rynku tak jak w życiu - najważniejsze jest zaufanie - dodał ekonomista.
"Największą ciekawostką jest to, za ile Allegro zostanie kupione"
– To, że Allegro ma stać się częścią portalu e- bay, nie jest specjalnie nową wiadomością - stwierdził na antenie Telewizji Republika Paweł Cymcyk. - Firmy, które są monopolistami na rynku lokalnym, są często łakomym kąskiem dla graczy globalnych. Chcąc zwiększyć swój rozmiar, kupują lokalnego magnata w danym sektorze - zaznaczył ekonomista portalu DNArynków.com
– Największą ciekawostką jest to, za ile portal zostanie kupiony - mówił Paweł Cymcyk. - Taka transakcja pokazałaby wielu biznesom, na ile sektor e-commerce jest obecnie wyceniany. A jest to bardzo rozwojowy sektor rynku - dodał Cymcyk.