W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”, dostępnym od dziś, głównym tematem jest artykuł Piotra Grochmalskiego "Cyberimperium na wojnie z wolnością". Czy polityczne interesy wielkich korporacji wymuszą cenzurę w Internecie?
"Dzień, w którym szef prywatnej firmy Facebook zablokował na swojej platformie prezydenta największego
państwa świata, człowieka, który ma dostęp do kodów startowych arsenału atomowego, zamyka pewną epokę
w historii demokracji" - napisał Piotr Grochmalski. Autor przywołuje przykłady oraz przedstawia genezę problemów związanych z ograniczaniem wolności w internecie.
"Google stał się pionierem wykorzystującym nasze dane w sieci jako matematyczny surowiec, który można przekształcić, opracować i sprzedać reklamodawcom. Jak podkreśla Shoshana Zuboff w głośnej pracy „Wiek kapitalizmu inwigilacji”: „Istotą tego wyzysku jest renderowanie naszego życia jako danych behawioralnych dla potrzeb sprawowania nad nami efektywnej kontroli – przez innych” - napisał publicysta. Przedstawił też mechanizmy, które pozwalają odzierać użytkowników Internetu z prywatności.
"Doktor Michał Kosiński jest współautorem algorytmu, który w oparciu o analizę lajków z Facebooka jest w stanie zdobyć precyzyjną wiedzę o danej osobie. Górna granica skuteczności sięga 93 procent. Na podstawie analizy od 70 do 100 polubień algorytm jest w stanie zdobyć wiedzę o danej osobie podobną do tej, jaką posiada rodzina. Gdy dysponujemy wiedzą o 250 lajkach, system jest w stanie lepiej przewidzieć nasze zachowanie niż małżonek" - zaalarmował Grochmalski.