Przejdź do treści

Covid-19 znowu w natarciu? Rośnie liczba zachorowań!

Źródło: canva.com

Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane to 3414 nowych przypadków, przekazał na antenie Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. I jak dodał - wczoraj zmarło 10 osób z COVID-19, z czego 7 osób bez chorób współistniejących.

Kraska dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Wiceminister przypomniał, że okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom układu oddechowego. "W tej chwili widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane - to jest 3414 nowych przypadków", powiedział. Dodał, że nie są to zapewne wszyscy chorzy na COVID i że w rzeczywistości jest tych osób zdecydowanie więcej. 

"Ta nowa mutacja, która w tej chwili dominuje, już nie ma takich dramatycznych objawów jak to było w poprzednich", zaznaczył. Dodał, że w tej chwili objawami są najczęściej ból gardła oraz gorączka. 

"Wczoraj zmarło 10 osób, z tego 7 osób, które nie miały schorzeń współistniejących", powiedział Kraska.

Zaznaczył, że od dzisiaj ministerstwo zdrowia wprowadziło możliwość zaszczepienia się szczepionką skierowaną na występującą obecnie odmianę koronawirusa. Podkreślił, że jest to szczepionka dostępna oraz bezpłatna.

"Zamówiliśmy na początek 210 tys. i kolejne 200 tys. przyjedzie w następnym tygodniu", powiedział. "Czekamy jaka będzie odpowiedź naszego społeczeństwa na to, żeby się tą szczepionką zaszczepić", dodał. Zaznaczył, ze jest to szczepionka inna od tych, których używaliśmy poprzednio. "To jest szczepionka białkowa, czyli nie jest tą nowoczesną szczepionką w tym sensie, ze nie jest to szczepionka mRNA, czy wektorowa". Zaznaczył, że skuteczność tej szczepionki jest taka sama, a jej cykl produkcyjny jest trochę dłuższy. Wspomniał, że ta szczepionka jest oparta na technologii znanej ze szczepionki na grypę czy WZW.

Wspomniał, że jest pewna grupa osób, która nie chciała w ogóle się szczepić nowymi szczepionkami. "Myślę, że te osoby, które się nie szczepiły - szczególnie mówimy o tych grupach ryzyka (...) - powinny tę szczepionkę przyjąć", mówił. Przypomniał, że w okresie świątecznym będziemy się przemieszczać, spotykać z rodzinami, kontaktów z innymi będzie zdecydowanie więcej. "Grupy ryzyka powinny skorzystać z tej możliwości zaszczepienia się", podkreślił.

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni. 

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka: w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Na szczepienie można zapisać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.), przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989 (w godz. 7:00 – 20:00).

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Popularne chatboty AI zainfekowane rosyjską dezinformacją

Dramatyczne sceny! Całe 330-tysięczne miasto pod wodą

Zagrożenie nuklearne. Dyktator Iranu wyzwał Trumpa

Stachowiak-Różecka: igrzyska i spektakularne zatrzymania zastraszają Polaków!

SPRAWDŹ TO!

Młody Polak pobił rekord Europy! Triumf Maksymiliana Szweda

Bezpieczna Polska. Nawrocki: armia musi liczyć co najmniej 300 tys. żołnierzy

Jakie będą skutki starcia Zełenskiego z Trumpem? | Zdaniem Kowalskiego

Bodnar straszy "ciągiem dalszym". Takiej odpowiedzi się nie spodziewał!

Kowalski: murem za Dariuszem Mateckim i każdym represjonowanym przez reżim Tuska!

Kolejny tragiczny wypadek. Nie żyją dwie osoby...

Trzy tygodnie leczenia papieża. Jak się czuje Franciszek?

Rząd zakwestionował przepisy ws. ograniczenia nadmiernej turystyki

Francja rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk z Afryki

Śmiertelna czołówka w Jaworznie. Nie żyje kobieta

Kmita: Tusk reprezentuje zorganizowaną grupę przestępczą

Najnowsze

Popularne chatboty AI zainfekowane rosyjską dezinformacją

Młody Polak pobił rekord Europy! Triumf Maksymiliana Szweda

SPRAWDŹ TO!

Bezpieczna Polska. Nawrocki: armia musi liczyć co najmniej 300 tys. żołnierzy

Jakie będą skutki starcia Zełenskiego z Trumpem? | Zdaniem Kowalskiego

Bodnar straszy "ciągiem dalszym". Takiej odpowiedzi się nie spodziewał!

Dramatyczne sceny! Całe 330-tysięczne miasto pod wodą

Zagrożenie nuklearne. Dyktator Iranu wyzwał Trumpa

Stachowiak-Różecka: igrzyska i spektakularne zatrzymania zastraszają Polaków!