Coraz bliżej budowy kliniki wybudzeń dla dorosłych w Olsztynie. Wszystko wskazuje na to, że takie miejsce powstanie w ramach Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego, którego budowa ma być finansowana z nowej unijnej perspektywy.
Dziekan wydziału medycznego olsztyńskiego uniwersytetu prof. Wojciech Maksymowicz poinformował PAP, że szczegóły projektu budowy Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego zostaną ujawnione na konferencji w połowie kwietnia. Centrum to, jak przyznał, ma się składać m.in., z oddziału, na którym ze śpiączek mają być wybudzani dorośli pacjenci, z oddziału fizjoterapii i oddziału geriatrycznego.
– Budowa takiego Centrum wpisuje się w koncepcję Olsztyna, by być miastem sanatoryjnym, uzdrowiskowym. Poza tym istnieje zapotrzebowanie na takie oddziały nie tylko na rynku lokalnym, ale i krajowym – powiedział prof. Maksymowicz.
Problemem na rynku medycznym w kraju jest zwłaszcza wybudzanie ze śpiączki ludzi dorosłych. Dzieci ze śpiączek wybudza klinika "Budzik" w Warszawie. – Jednak, gdy ktoś kończy 18 lat, ma np. 18 i pół roku, to już nie ma się gdzie podziać. Budowa takiego oddziału dla dorosłych jest koniecznością – podkreślił prof. Maksymowicz. Jak dodał, nie ma dnia, by w tej sprawie nie dzwonili do niego bliscy osób dorosłych w stanie śpiączki.
Budowa Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego w Olsztynie ma kosztować ponad 70 mln zł, pieniądze na ten cel zapisano w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Warmii i Mazur. Prof. Maksymowicz rozmawiał już w sprawie tej inwestycji z marszałkiem regionu Gustawem Brzezinem i jak powiedział po spotkaniu "szansa na inwestycję wydaje się być realna".
Miasto Olsztyn prowadzi analizy, które mają wykazać, czy wybrane dzielnice mogą uzyskać statut uzdrowiskowy.
– Dopiero po tych analizach zdecydujemy, czy będziemy się starać o statut uzdrowiska, ale niezależnie od tego bardzo nam zależy na powstaniu Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Jak dodał, miasto dysponuje uzbrojonymi działkami nad jeziorem, na których mogłyby powstać ośrodki rehabilitacyjne, czy inne zaplecze potrzebne do działalności Centrum, czy do obsługi jego pacjentów.
Wydział medycyny olsztyńskiego uniwersytetu buduje obecnie Centrum Medycyny Eksperymentalnej, a fundacja założona przez prof. Maksymowicza buduje nowe laboratorium komórek macierzystych.