Marsz Niepodległości 2024. O tym musisz wiedzieć przed marszem!
XV edycja Marszu Niepodległości odbędzie się tradycyjnie 11 listopada. W tym roku zgromadzenie ruszy z Ronda Dmowskiego o godz. 14.30 i przejdzie pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my!". Oto najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji, które zebrał portal niezalezna.pl.
Jubileuszowa edycja Marszu Niepodległości zdaniem organizatorów może zgromadzić ponad 100 tys. uczestników. W tym roku 11 listopada przypada w poniedziałek. Chętni na spędzenie Święta Niepodległości w stolicy zjadą do Warszawy samochodami, pociągami i zorganizowanym transportem.
Autokary na Marsz Niepodległości wyjadą z kilkudziesięciu polskich miast. Organizatorzy zachęcają do skontaktowania się z koordynatorami w swoich regionach. W wielu miastach listy uczestników są już zamknięte ze względu na dużą liczbę chętnych.
Utrudnienia w komunikacji miejskiej
Ze względu na planowane obchody w wielu miejscach Warszawy mogą ulec zmianie trasy pojazdów komunikacji miejskiej. Warszawski Transport Publiczny przypomina, że wiele ciągów komunikacyjnych zostanie zamkniętych dla ruchu kołowego. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe.
Wyłączone z ruchu będą przede wszystkim okolice Ronda Dmowskiego, a dojazd do niego może być możliwy jedynie metrem do stacji linii M1 Centrum lub stacji Świętokrzyska na trasie obu linii.
Utrudniony będzie także ruch tramwajowy na odcinku równoległym do Dworca Centralnego na al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości na odcinku rondo Zgrupowania AK "Radosław", gdzie znajduje się Maszt Wolności, aż po ul. Rakowiecką.
Trasa przemarszu
Marsz Niepodległości tradycyjnie wyruszy z ronda im. Romana Dmowskiego. Organizatorzy przypominają, że to upamiętnienie ojca niepodległości i idei narodowej.
Dalej zgromadzenie przejdzie alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Koniec trasy to błonia Stadionu Narodowego, gdzie na Scenie Niepodległości odbędą się koncerty i przemówienia okolicznościowe.
Plan dla całej rodziny
Harmonogram na 11 listopada rozpoczyna się od godz. 10.00. W pasażu Wisławy Szymborskiej (między Pałacem Kultury i Nauki, a Rondem Romana Dmowskiego) będą atrakcje dla każdego. W Miasteczku Niepodległości znajdą dla siebie coś zarówno dorośli, jak i dzieci. W strefie dla najmłodszych będą przygotowane słodkie przekąski, patriotyczne kolorowanki i wiele innych atrakcji. W nieodległej lokalizacji będzie można skorzystać z oferty sklepów patriotycznych z odzieżą i innymi artefaktami.
Będzie to również przestrzeń do zaprezentowania się dla organizacji o profilu patriotycznym, prawicowym, czy katolickim. Swoje miejsce miejsce będą miały również grupy rekonstrukcyjne. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcia z husarzami.
Najważniejsze punkty programu
O godz. 11.00 w kościele p.w. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a o godz. 13.20 już na Rondzie Romana Dmowskiego poprowadzona zostanie modlitwa różańcowa.
Oficjalne otwarcie zgromadzenia nastąpi nastąpi o godz. 14.00 odśpiewaniem hymnu. Po okolicznościowych przemówieniach przemarsz ruszy o 14.30. Dwie godziny później na Błoniach Stadionu Narodowego na finiszu trasy będą kolejne przemówienia i możliwość zjedzenia czegoś na ciepło. Po godz. 18.15 rozpoczną się koncerty. Wystąpią tradycyjnie zespoły BASTI i IRYDION. Na Scenie Niepodległości zadebiutuje SLAVIC DAMA.
Hasło i jego znaczenie
"Wielkiej Polski moc to my!" jest fragmentem Hymnu Młodych. Ta polska pieśń narodowa powstała w 1926 roku. Autorem słów jest Jan Kasprowicz. Jako melodię wykorzystano "Warszawiankę 1831 roku". Współcześnie śpiewana jest jako hymn Młodzieży Wszechpolskiej.
"Wielkiej Polski moc to my!" niesione na sztandarach Marszu Niepodległości ma być postulatem politycznym, gospodarczym i społeczno-kulturowym. Organizatorzy chcą wyrazić w ten sposób swoje poparcie dla tradycyjnych wartości jak suwerenność i niepodległość, wyrażając przy tym sprzeciw wobec m.in. paktu migracyjnego.
Wielka Polska to Polska dumna, a nie klękająca na kolanach przed swymi sąsiadami
- podkreślono.
Swoim hasłem Marsz Niepodległości ma przypominać także o konieczności budowania gospodarczej siły Polski, dla której kluczowe są takie projekty jak elektrownia atomowa oraz Centralny Portu Komunikacyjny.
Postulaty społeczno-kulturowe mają swoje odzwierciedlenie na plakacie Marszu. Rodzina jako najmniejsza komórka społeczna.
Sprzeciwiamy się dewaluowaniu i atakowaniu najświętszych wartości takich Bóg, Rodzina, Naród i jednoczesnemu forsowaniu postulatów lewicowych, jak legalizacja związków partnerskich, zabijanie nienarodzonych dzieci, czy normalizowanie zaburzeń seksualnych pod przykrywką źle rozumianej tolerancji - podkreślili organizatorzy.
Źródło: niezalezna.pl, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.