Przejdź do treści
13:48 W Szwecji sztorm Johannes, mający w Górach Skandynawskich siłę orkanu, zakłóca w sobotę powroty ze świąt Bożego Narodzenia. W północnej i środkowej części kraju odwołano pociągi oraz promy, w tym do Polski
13:10 Uwaga! IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu i mżawki. Alerty obejmują siedem województw: mazowieckie, lubelskie, podlaskie, część warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i łódzkie.
12:45 Norwegia: Uderzenie sztormu w środkowej i północnej Norwegii doprowadziło w sobotę do zamknięcia głównej drogi kraju - E6. Wiatr wieje z prędkością powyżej 140 km na godzinę, fale sięgają 12 metrów. Policja apeluje o pozostanie w domach
11:50 PSP podsumowuje święta: od 24 do 26 grudnia strażacy interweniowali 3434 razy. W czasie świąt zanotowali 598 pożarów w budynkach mieszkalnych. Śmierć poniosło 7 osób, a 32 odniosły obrażenia
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Co dalej z immunitetem marszałka Senatu? Trwa posiedzenie komisji

Źródło: Telewizja Republika

O tym, czy sprawą immunitetu marszałka Senatu zajmie się cała Izba na najbliższym, rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, zdecyduje w środę rano prezydium Senatu. Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Transmisja NA ŻYWO tylko w Telewizji Republika.

Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. "Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz" - mówił Grodzki w grudniu 2019 r., gdy pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Pod koniec października ub. roku Centrum Informacyjne Senatu informowało, że Senat nie zajmie się poprzednim, złożonym w marcu 2021 r., wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO) poinformował śledczych, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat.

W grudniu ub.r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Senatu ponowny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Izby. Według śledczych poprzedni wniosek w tej sprawie został niezasadnie pozostawiony bez biegu. Grodzki ocenił wtedy, że to "nagonka na niego, która ma służyć destabilizacji Senatu, który nie od dziś jest solą w oku rządzących".

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka Izby, który - po stwierdzeniu przez senackich ekspertów, czy spełnia warunki formalne - kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Ta, po zbadaniu wniosku, kieruje do całego Senatu swoją opinię w danej sprawie. Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu senatora bezwzględną większością głosów.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie i CBA w ubiegły czwartek podały, że zarzuty m.in. przyjmowania łapówek i prania brudnych pieniędzy przedstawiono byłemu ordynatorowi Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej szczecińskiego szpitala w Zdunowie Krzysztofowi K. Prokuratura przekazała, że materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna chce przedstawić zarzuty marszałkowi Senatu

O sprawie pisaliśmy też w artykule "Marszałek T. Grodzki „z” czy „bez” immunitetu? Decyzja Senatu w środę [wideo]".

PAP

Wiadomości

Alert RCB dla pomorskiego przed silnym wiatrem. "Zabezpiecz dobytek i unikaj otwartych przestrzeni"

Balony i drony znad Białorusi. Państwo działa na ślepo? | #PolitycznePodsumowanieTygodnia

Czy wiceszef kancelarii Tuska doprowadzi do wyrzucenia z pracy wybitnego naukowca?

Górnicy szóstą dobę pod ziemią. Bliscy napisali do nich piękny list

Peja, Wolny i Litza w jednym spocie z Karolem Nawrockim! Połączyła ich ważna data.

Serce rośnie! Zbiórka na leczenie Ryszarda Majdzika na finiszu. Pomóżmy!

Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo, o którym wciąż mówi się za mało | Wstajemy!

Zmarł Perry Bamonte. Gitarzysta The Cure miał 65 lat

Kida: „Politycy w togach łamią Konstytucję. To czyste bezprawie” | Przyjaciele Republiki

Świąteczny popis chamstwa Suchanow. „Salon III RP w agonii”

Od nowego roku podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń

IMGW ostrzega: opady marznące w 14 województwach

Pożar w Warszawie. Płonie lubiane targowisko

Trwa atak na Kijów. Już 22 osoby ranne

Wizyta prezydenta, syreny i nazwa dla trasy S5. Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Najnowsze

Alert RCB dla pomorskiego przed silnym wiatrem. "Zabezpiecz dobytek i unikaj otwartych przestrzeni"

Peja, Wolny i Litza w jednym spocie z Karolem Nawrockim! Połączyła ich ważna data.

Serce rośnie! Zbiórka na leczenie Ryszarda Majdzika na finiszu. Pomóżmy!

Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo, o którym wciąż mówi się za mało | Wstajemy!

Zmarł Perry Bamonte. Gitarzysta The Cure miał 65 lat

Balony i drony znad Białorusi. Państwo działa na ślepo? | #PolitycznePodsumowanieTygodnia

Czy wiceszef kancelarii Tuska doprowadzi do wyrzucenia z pracy wybitnego naukowca?

Górnicy szóstą dobę pod ziemią. Bliscy napisali do nich piękny list