Przejdź do treści
21:59 Izrael: Parlament uchwalił prawo o karze śmierci dla Palestyńczyków skazanych za terroryzm
21:19 Prokurator Dariusz Korneluk poinformował, że skierował do sądu prywatny akt oskarżenia wobec byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry. Sprawa dotyczy zniesławienia
20:28 Litwa: ukończono budowę 27 zapór inżynieryjnych na granicach z Rosją i Białorusią; ta inicjatywa jest częścią Bałtyckiej Linii Obrony, czyli projektu realizowanego przez trzy kraje bałtyckie, Litwę, Łotwę i Estonię
19:48 Francja: Nowo wybrani merowie z list skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego zdjęło z siedziby swych merostwa flagę Unii Europejskiej
19:09 Niemcy: Kanclerz Friedrich Merz zaapelował do syryjskich uchodźców w Niemczech o powrót do swojego kraju i pomoc w odbudowie zniszczonego państwa
18:57 IPN: Na rok więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę skazał sąd byłego funkcjonariusza SB Jacka W. za podrobienie dokumentów przeciw opozycjoniście
18:31 UE: trwa dochodzenie ws. cyberataku na platformę internetową KE, hostowaną przez Amazona. Do ataku przyznała się grupa hakerska Shiny Hunters, która pochwaliła się, że wykradła 350 gigabajtów danych, w tym maile z załącznikami
17:53 W Krakowie rozpoczął się 23. Festiwal Misteria Paschalia. Wydarzenie tradycyjnie towarzyszy obchodom Wielkiego Tygodnia
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt, 31 marca, od godz. 11.30, ul. Półwiejska, przy Pomniku Starego Marycha w Poznaniu
Wydarzenie „Przyjdź pokaż swój sprzeciw” – wsparcie dla Roberta Bąkiewicza, 1 kwietnia, godz. 9.00, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, sala 475
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Chorwacja na szczycie wakacyjnych podróży Polaków

Źródło: TV Republika

Polskie Linie Lotnicze LOT w tym roku na rejsach z Warszawy do Zagrzebia, Dubrownika i Splitu oferują ok. 150 tysięcy foteli w samolotach typu Embraer oraz Boeing 737 - poinformował w piątek prezes spółki Michał Fijoł. Jak dodał, Chorwacja jest na szczycie wakacyjnych podróży Polaków.

"Chorwacja jest ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków, który od lat znajduje się na szczycie letnich wyjazdów. W ubiegłym roku przyjechało tutaj ponad 1 mln 80 tys. Polaków" - powiedział w podczas piątkowej konferencji w Splicie prezes PLL LOT Michał Fijoł z okazji inauguracji letnich połączeń narodowego przewoźnika do Chorwacji.

Jak dodał, w tym roku Chorwacja będzie miała "istotne miejsce" w oferowanych połączeniach przewoźnika. "Będziemy latać do Splitu, Zagrzebia i Dubrownika. W sumie to będzie w 2024 r. ok. 150 tys. foteli na rejsach między Polską a Chorwacją w samolotach typu Embraer oraz Boeing 737" - powiedział.

Dodał, że z rejsów tych mogą również skorzystać pasażerowie z Chorwacji, którzy przesiadając się na Lotnisku Chopina w Warszawie mogą polecieć dalej do Europy Zachodniej, a także do USA, czy Kanady.

Obecna na konferencji dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Małgorzata Kowalska przekazała, że zainteresowanie wyjazdami Polaków do Chorwacji z roku na rok rośnie.

"Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, do Chorwacji przyjechało łącznie 1 084 127 gości z Polski, którzy zrealizowali 6 666 213 noclegów, co oznacza wzrost przyjazdów o 3,38 proc. oraz wzrost noclegów o 0,13 proc. w porównaniu do roku 2022" - przekazała PAP Kowalska.

Jak dodała, całościowo chorwacka branża turystyczna odnotowała w poprzednim roku 20,6 mln przyjazdów oraz 108 mln noclegów. "Wśród rynków zagranicznych generujących najwięcej przyjazdów turystycznych do Chorwacji, Polacy zajęli w zeszłym roku czwarte miejsce, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom oraz Austriakom" - powiedziała. W jej ocenie, Polaków do Chorwacji przyciąga nie tylko słońce i morze, ale również kultura, przyroda. "Województwo splicko-dalmatyńskie znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów regionów" - powiedziała. Jak dodała, Chorwacja ma 1244 wyspy. "Polacy wolą zatrzymywać się w prywatnych kwaterach, choć odnotowywane są wzrosty wynajmu kampingów, czy hoteli" - przekazała.

Jak podał LOT, pierwszym w historii połączeniem do Chorwacji w siatce LOT-u było Warszawa-Zagrzeb, które wystartowało 7 kwietnia 1965 r. Następne 21 czerwca 1967 do siatki dołączyły rejsy na trasie WarszawaSplit, a 11 czerwca 1972 wystartował kierunek Warszawa-Rijeka. Rok później – 13 maja 1973 LOT zainaugurował rejsy WarszawaDubrownik. Między 2001 a 2023 rokiem, na pokładach PLL LOT do Chorwacji podróżowało 812 tysięcy pasażerów. W tym czasie odbyło się ponad 13 tysięcy rejsów do Zagrzebia, Dubrownika, Splitu, Zadaru, Rijeki i Puli - także z innych lotnisk regionalnych.

LOT w sezonie lato 2024 lata na trasie Warszawa-Zagrzeb 12 razy w tygodniu. Rejs do Zagrzebia trwa 1 h 40 min, a rejs do Warszawy 1 h 30 min. Połączenie do Zagrzebia jest całoroczne. W sezonie zima 2024/2025 LOT będzie operować na tej trasie 9 razy w tygodniu

Także w tegorocznym sezonie letnim (31 marca do 26 października) LOT lata na trasie Warszawa-Dubrownik - 4 razy w tygodniu, w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Rejs trwa średnio 1 h 55 min (do 2 h), a także między Warszawą a Splitem - 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i niedziele. Rejs do Splitu trwa 1 h 55 min, a rejs do Warszawy 1 h 50 min.

Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośrednio latają do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia te obsługują Boeingami 787 Dreamliner. Poza tym polski przewoźnik ma połączenia bezpośrednie z wieloma europejskimi stolicami m.in. Londynem, Paryżem.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,30 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. 

PAP

Wiadomości

tankowiec uderzony niezidentyfikowanym pociskiem

Pocisk uderzył w tankowiec w pobliżu Dubaju. Nie wiadomo skąd

Zapytali Netanjahu o możliwy termin zakończenia wojny

Humbak na Bałtyku. Rzekomo płynie w stronę portu

Czy Marciniak pojedzie na mundial? Decyzja zapadnie niebawem

Podwójna eliminacja i wielkie emocje! „Taniec z Gwiazdami” zaskoczył widzów

Dziennikarz reaguje na chamski wpis Kapeli. "Z Pana poeta, jak z odkurzacza rakieta"

Niedziela Zmartwychwstania z najuboższymi. Caritas zachęca do wsparcia

Merz stawia sprawę jasno. Większość Syryjczyków powinna opuścić Niemcy

Zachód chce umieszczać migrantów w obozach na Bałkanach. To budzi sprzeciw

Morawiecki: na SAFE powinny zarobić nasze rodzime firmy, ale nie ma takiej szansy

Ziobro zareagował na działania Korneluka: jest on pełnoprawnym członkiem zorganizowanej grupy przestępczej

„To nie déjà vu”. Duklanowski o niespełnionych obietnicach na kolei

Światowy sukces żołnierza WOT. Był bezkonkurencyjny

Polak idzie jak burza. W czerwcu kolejna walka w UFC

Będzie referendum w Krakowie. Miszalskiemu nie zostało dużo czasu

Najnowsze

tankowiec uderzony niezidentyfikowanym pociskiem

Pocisk uderzył w tankowiec w pobliżu Dubaju. Nie wiadomo skąd

Podwójna eliminacja i wielkie emocje! „Taniec z Gwiazdami” zaskoczył widzów

Dziennikarz reaguje na chamski wpis Kapeli. "Z Pana poeta, jak z odkurzacza rakieta"

Niedziela Zmartwychwstania z najuboższymi. Caritas zachęca do wsparcia

Merz stawia sprawę jasno. Większość Syryjczyków powinna opuścić Niemcy

Benjamin Netanyahu

Zapytali Netanjahu o możliwy termin zakończenia wojny

humbak na Bałtyku

Humbak na Bałtyku. Rzekomo płynie w stronę portu

Czy Marciniak pojedzie na mundial? Decyzja zapadnie niebawem