Przejdź do treści

Cenckiewicz: Za chwilę może się okazać, że do debaty o Wałęsie w ogóle nie dojdzie

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

Na początku stycznia Lech Wałęsa zaproponował zorganizowanie debaty na temat swojej przeszłości. Jednak prof. Sławomir Cenckiewicz podkreślił na antenie TV Republika, że ze względu na osobowość i charakter byłego prezydenta dyskusja, która ma odbyć się 16 marca, może zostać odwołana w ostatniej chwili.

– Nie wypada mi powiedzieć, że nie będę z tym panem debatował – oświadczył w programie "W Punkt" Cenckiewicz. – Wałęsa jest tak dziwną i zmienną postacią, że za chwilę może się okazać, że do tej debaty w ogóle nie dojdzie – zaznaczył. Gość TV Republika dodał, że powinna to być przede wszystkim dyskusja historyków, w której uczestniczyłyby ofiary donosów TW "Bolka".

– Jak jest intencja Wałęsy? Tego nie wiem. Natomiast docierają do mnie różne głosy, że jeden z jego doradców, były oficer SB Zbigniew Grzegorowski, ma podczas tej debaty wystąpić jako ekspert i zakwestionować autentyczność dokumentów opublikowanych w książce pt. "SB a Lech Wałęsa" – powiedział Cenckiewicz.

Historyk podkreślił, że jest wiele materiałów potwierdzających agenturalność byłego prezydenta. – Jego przeszłość jest już wyjaśniona. Pytanie tylko, na ile sam Wałęsa jest gotów skonfrontować się z prawdą – powiedział Cenckiewicz. Jego zdaniem były prezydent nie jest w stanie podporządkować się standardom dyskusji akademickiej i być może zagrozi opuszczeniem sali podczas debaty, doprowadzając do "wielkiej klapy medialnej". 

Teczka "Bolka"

O agenturalnej przeszłości byłego prezydenta Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk piszą w książce pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", która ukazała się w 2008 roku. Historycy podkreślają, że gdy Wałęsa został prezydentem, starał się zatuszować działalność z lat 70-tych zabierając ze swojej teczki akta dotyczące "Bolka".

Według Cenckiewicza i Gontarczyka, Wałęsa miał rozpracowywać osoby zaangażowane w Grudzień ‘70 oraz prowadzić działalność prewencyjną wobec osób organizujących od stycznia 1971 r. wiece, protesty i strajki w Stoczni Gdańskiej. Zdaniem historyków, pierwszy przewodniczący "Solidarności" przekazywał SB cenne informacje, za które otrzymał w sumie 13100 złotych.

"Wszyscy podpisywali i ja podpisałem"

Sam Wałęsa wielokrotnie zaprzeczał wszelkim zarzutom, a oskarżenia o współpracę z SB nazwał "esbecką bajeczką". W 2011 roku w programie "Kropka nad i" o kontakty z komunistyczną bezpieką pytała byłego prezydenta Monika Olejnik. – Wszyscy podpisywali i ja podpisałem – odpowiedział Wałęsa, zastrzegając, iż zrobił to "nie z myślą, że kiedykolwiek przejdę na tamtą stronę, że zdradzę".

Chodziło o to, by - jak mówił laureat Pokojowej Nagrody Nobla - "przygotować się i ograć" agentów SB. – Podjąłem taką decyzję, że więcej zrobię, więcej uchronię, tak właśnie postępując. Gdybym miał powtórzyć moje życie, powtórzyłbym tak jak robiłem to, ze wszystkimi, nawet z tymi kontaktami z bezpieką i tak dalej, dlatego że tylko tak można było ich ograć – przekonywał Wałęsa.

CZYTAJ TAKŻE:

Wałęsa chce debaty o "Bolku". Kukiz: Nie trzeba było czekać aż pańska teczka spłonie albo zjedzą ją mole

Telewizja Republika

Wiadomości

Majchrzak nie zagra w Indian Wells. Przegrał z kontuzją

W leczeniu papieża potrzeba czasu i cierpliwości

Szczyt UE w Brukseli. Na szali przyszłość Europy. Zapadną decyzje?

Drugi dzień sesji Sejmu. Pierwsza część posiedzenia została utajniona LIVE

Nowy dyrektor "wylatuje" z Instytutu Lotnictwa

Fantastyczny mecz Szczęsnego. Media zachwycają się Polakiem

Hołownia o Trzaskowskim: będzie prezydentem Tuska

Prawie 900 firm w Polsce ma siedmiocyfrowe długi

Manewry: Siedem bomb uderzyło w budynki mieszkalne. Są ranni

Powstaje najwyższy na świecie pomnik religijny. Wyższy niż w Rio!

Tak korekta płci działa na zdrowie psychiczne. Są badania!

Larum po likwidacji USAID. List siedmiuset

Kanada idzie na wojnę z USA. Trudeau o początku aneksji!

Ukraiński dowódca ostrzega armie NATO: nie są na to przygotowani

Rosja straszy. Moskwa zapowiada odwet

Najnowsze

Majchrzak nie zagra w Indian Wells. Przegrał z kontuzją

Nowy dyrektor "wylatuje" z Instytutu Lotnictwa

Fantastyczny mecz Szczęsnego. Media zachwycają się Polakiem

Hołownia o Trzaskowskim: będzie prezydentem Tuska

Prawie 900 firm w Polsce ma siedmiocyfrowe długi

W leczeniu papieża potrzeba czasu i cierpliwości

Szczyt UE w Brukseli. Na szali przyszłość Europy. Zapadną decyzje?

Drugi dzień sesji Sejmu. Pierwsza część posiedzenia została utajniona LIVE