Przejdź do treści
04:29 Portugalia: Ujęto mężczyznę, który chciał zaatakować młotkiem kandydującego na prezydenta Andre Venturę
02:37 USA: Dyrektor wywiadu - Rosja nie ma zdolności podbicia i okupacji Ukrainy
00:42 Turcja: Na północy kraju spadł kolejny niezidentyfikowany dron
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Burmistrz Cieszyna: Richard Pipes zapisał część majątku Cieszynowi

Źródło: facebook.com

„Richard Pipes zapisał w testamencie 5 % majątku swojego i żony z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie w Cieszynie” – poinformowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

O takim zapisie w testamencie Richarda Pipesa, honorowego obywatela miasta Cieszyna, poinformował mnie jego syn Daniel Pipes. Oznacza, że miasto otrzyma 5 % majątku zmarłego profesora i jego żony, z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie” – podała Gabriela Staszkiewicz na swoim profilu w mediach społecznościowych. Samorządowiec poinformowała, że „w porozumieniu z właścicielami cmentarzy, gminą żydowską z Bielska-Białej, miasto postara się jak najlepiej wykorzystać te środki”.

Richard Pipes był pochodzącym z Polski amerykańskim historykiem, sowietologiem, profesorem Uniwersytetu Harvarda. W czasie prezydentury Ronalda Reagana był doradcą Rady Bezpieczeństwa Narodowego do spraw ZSRS i Europy Wschodniej. Był autorem fundamentalnych syntez dziejów Rosji: „Rosja carów”, „Rewolucja rosyjska” i „Rosja bolszewików”. Pipes urodził się w Cieszynie 11 lipca 1923 roku. Zmarł 17 maja 2018 roku w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze informacje na temat Żydów w Cieszynie pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku. Przed II wojną społeczność ta stanowiła około 10 % mieszkańców. Stary cmentarz żydowski należy do najcenniejszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim. Najstarsze nagrobki pochodzą z połowy XVII wieku.

 

PAP

Wiadomości

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

Będą bezpieczne wybory na Ukrainie? Zełenski zabrał głos

Młodzi Niemcy niebawem dostaną pisma z Bundeswehry. W jakiej sprawie?

W stolicy Korsyki francuska policja zabiła nożownika!

Romanowski ostro o Żurku: nie można spodziewać się po nim przestrzegania prawa!

Takie będą najbliższe dni. Sprawdź prognozę pogody!

Martwa staruszka na pokładzie samolotu do Londynu. „Słyszysz mnie?"

We Włoszech aresztowano ponad 380 osób podczas wielkiej operacji antynarkotykowej!

Najnowsze

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

skup broni w Australii w 1996

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

dron w Turcji

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Wiktor Orban

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów