Bosak: w pojedynkę Trump nie doprowadzi do pokoju na Ukrainie
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w rozmowie z Ewą Bugałą w telewizji Republika powiedział, że Donald Trump sam, w pojedynkę nie wygra wojny z Putinem. Dodał również, że państwa UE muszą przygotować odpowiednią zdolność obronną Europy.
Czy jest możliwy trwały pokój na Ukrainie?
Czy Donald Trump doprowadzi do trwałego pokoju na Ukrainie?
„Na pewno nie w pojedynkę. Żeby wojna została wstrzymana, to musza obie strony, które tę wojnę są zdolne prowadzić, dojść do przekonania, że czas wstrzymać działania wojenne. I to jest Rosja i Ukraina. Rola prezydenta Trumpa, jaką on sobie obrał, to jest doprowadzenie do porozumienia stron. Prezydent Trump obiecał w swojej kampanii wyborczej, że będzie to szybki sukces. Czy to jest możliwe? Dziś widać, że sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż wcześniej się to wydawała. A może również zaraz zostaniemy zaskoczeni, jakimś rozejmem? Teraz jest dynamiczna sytuacja, ale to musi być pokój na dobrych warunkach, a nie np. lepsze dla strony Rosyjskiej (…) administracja Trumpa informuje, że na pewno nie będzie Mińska 3 (porozumienia Mińskie, które były lepsze dla Rosji, niż dla Ukrainy) (…) Amerykanie dają do zrozumienia, że nie są naiwni odnośnie tego prowadzenia negocjacji
– powiedział Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu.
Wydatki na zbrojenia to nie to samo, co zdolność do obrony
„Wydatki na obronność nie równają się zdolności obronnej kraju. Jako jeden z niewielu zawsze to podkreślałem i podkreślam. Jest to najbardziej niedoceniana sprawa w debacie odnośnie naszego bezpieczeństwa. Wszyscy mówią o zwiększaniu wydatków na obronność, natomiast nieliczni, w tym i ja, zwracamy mocną uwagę, że wydatki te to nie to samo co zdolność obronna, zdolność projekcji siły. Dlatego głównym wyzwaniem obecnie dla państw Unii Europejskiej, państw NATO nie jest brak pieniędzy, ale brak politycznej zdolności, konwersji dużych pieniędzy na duże zdolności obronne w krótkim czasie. UE ciągle dyskutuje nad programami wsparcia dla przemysłu obronnego. A to nie to samo. My musimy mieć coś za 5 lat, a nie za 15 lat”
– powiedział Bosak.
Źródło: Republika