Bohaterowie odznaczeni. Prezes IPN wręczył Krzyże Wolności i Solidarności
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył w poniedziałek, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej.
Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji antykomunistycznej odbyła się 13 grudnia 2021 r. w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Odznaczonych zostało 41 osób, w tym 8 pośmiertnie.
Prezes IPN podziękował odznaczonym za walkę o wolność państwa polskiego.
„To wszystko jest dzisiaj o was, ten krzyż tak wiele mówi o was, więcej niż wasze biografie. Dodał, że odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do przyznawanego w II Rzeczpospolitej Krzyża Niepodległości, dla tych, którzy przynieśli wolność Polsce po ponad 120 latach niewoli” - podkreślał dr Nawrocki.
Głos w imieniu uhonorowanych zabrał Marek Mądrzejewski, który przemawiając powiedział, że mało kto, tak jak opozycjoniści rozumie, co to znaczy mieć z kimś, czymś „krzyż pański”. Bo, jak dodał, opozycjoniści mieli go z komunistami.
„Jednej nocy stopnieliśmy z 10 mln do tysięcy – kilku, kilkunastu. Wielu naszych przyjaciół zginęło wówczas, odeszło w zapomnieniu” – dodał
„Każdy z nas jest księgą zapisaną językiem oporu, cierpienia, zwątpienia, ale i nadziei, odwagi, często bohaterstwa. Niejednemu przyszło poznać smak więziennego chleba” - powiedział Mądrzejewski
Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989. Tym zaszczytnym odznaczeniem Prezydent RP honoruje zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowane jest na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.