Przejdź do treści
17:57 W sprawę zabicia dziecka w 36. tygodniu ciąży, dokonanej przez lekarkę Gizelę Jagielską w szpitalu w Oleśnicy zaangażował się dzisiaj Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o pilne wyjaśnienia
17:17 Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Interweniowała policja. Seniorka miała problem z oddychaniem i trafiła do szpitala
16:30 Matka, która po porodzie porzuciła noworodka w pustostanie w Łodzi, decyzją sądu została w piątek aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym
15:15 Policjanci ujęli dwóch podpalaczy, którzy odpowiedzą za serię pożarów w Gdańsku. Straty spowodowane przez podejrzanych szacuje się na 470 tys. zł
15:00 Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał dekret o wejściu w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie sankcji wobec m. in. 60 podmiotów prawnych, w tym kilku przedsiębiorstw z Chin, oskarżanych o dostarczanie broni Rosji
13:01 W rządzonej przez lewacki reżim Nikaragui obowiązuje zakaz publicznych procesji, które mogą odbywać się wyłącznie w kościołach; te same restrykcje będą miały zastosowanie wobec drogi krzyżowej w Wielki Piątek. Za naruszenie zakazu grozi więzienie
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Bliski przyjaciel Putina bez sankcji UE. Prowadzi interesy w Polsce

Źródło: x.com/@Grupa_Azoty

Ambasadorzy państw UE osiągnęli jednomyślne porozumienie w sprawie przedłużenia sankcji indywidualnych na Rosję - podało źródło unijne. Porozumienie stało się możliwe, gdy Węgry wycofały weto. Z unijnej "czarnej listy" wykreślono przy okazji cztery osoby - poinformowała PAP.

Wykreśleni z listy to: biznesmen Władimir Raszewski, siostra biznesmena Aliszera Usmanowa Gulbachor Ismaiłowa, oligarcha Wiaczesław Kantor oraz minister sportu Michaił Diegtiarow.

Sankcje są przedłużane co pół roku za zgodą wszystkich krajów członkowskich. Tym razem przedłużenie negocjowała polska prezydencja w Radzie UE.

Jak podało unijne źródło, kraje członkowskie podjęły "decyzję o nieprzedłużaniu wpisania czterech osób na liście, a także o usunięciu z niej trzech niedawno zmarłych osób". Chodzi o nieżyjących: polityka Nikołaja Ryżkowa oraz wojskowych Andrieja Ermiszkę i Aleksieja Bolszakowa.

Ma akcje Azotów

Ciekawy jest zwłaszcza przypadek Wiaczesława Mosze Kantora, bliskiego przyjaciela Władimira Putina, który ma biznesowe związki z Polską. Jest on bowiem głównym akcjonariuszem rosyjskiej grupy nawozowej Acron, która przez spółki zależne kontroluje także 19,82 proc. akcji Grupy Azoty.

"Wiaczesław Kantor, jako bliski przyjaciel Władimira Putina, został w 2022 roku wpisany na unijną i polską listę personalnych sankcji. Ministerstwo Rozwoju i Technologii w lipcu 2022 r. wprowadziło tymczasowy zarząd nad pakietem 19,82 proc. akcji Grupy Azoty, będących w posiadaniu spółek zależnych od Grupy Acron. Z unijnej listy nowych sankcji personalnych skierowanych przeciwko osobom i firmom wspierającym agresję Rosji na Ukrainę nieoczekiwanie wykreślono rosyjskiego oligarchę" - zwrócił uwagę portal wnp.pl.

 

Nadrzędność prawa unijnego

Wiaczesław Kantor 25 kwietnia 2022 r. trafił również na polską listę sankcyjną opublikowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Portal przypomina, jak MSWiA argumentowało wpisanie oligarchy na polską listę sankcyjną.

"Wiaczesław Kantor został wpisany na listę sankcyjną, co oznacza, że jego pobyt na terytorium RP jest niepożądany. Stało się tak ponieważ kontroluje podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z tym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Istnieje ciągle zagrożenie koordynacji działań W.M. Kantora z rządem rosyjskim" - uzasadniało ministerstwo.

 

Jak przekonują dziennikarze wnp.pl, w oficjalnych dokumentach pakiet 19,82 proc. akcji Grupy Azoty nadal przypisany jest do spółek zależnych rosyjskiego oligarchy. Zablokowane jest wykonywanie z nich prawa głosu. Po skreśleniu z listy sankcyjnej Wiaczesława Kantora, oligarcha znów może swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej.

Na razie w związku z polską listą, nie wjedzie do naszego kraju. To jednak wkrótce może się zmienić, bo jak podaje wnp.pl nadrzędność prawa unijnego oznacza, że Wiaczesław Kantor powinien zostać również wykreślony z polskiej listy sankcyjnej.

Dostęp do strategicznych informacji

Niebawem rosyjski oligarcha może mieć więc możliwość zdobywania informacji o kluczowych dla polskiego przemysłu sprawach. 

"Bliski przyjaciel Putina może uzyskać wgląd w działanie polskiej strategicznej spółki. W ramach pytań kierowanych na piśmie do zarządu Rosjanie mogą się domagać informacji o prowadzonych inwestycjach, m.in. w Polimerach Police, przygotowaniach do projektu budowy fabryki prochu, problemach z zakończeniem inwestycji w blok węglowy w Puławach" - napisał wnp.pl.

 

Źródło: wnp.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 

Wiadomości

Raport Bruegla z poparciem Polski. NATO i jednomyślność zagrożone

Podkarpackie: Po burzach i opadach strażacy interweniowali ponad 70 razy

Łódź: Kobieta, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie została aresztowana

Vance w Rzymie: USA i Włochy chcą zacieśnić współpracę

Czy rząd Tuska pomoże Litwie? Chodzi o drogę przez Suwałki

"Miłosz Kłeczek zaprasza". Dziś w Republice o godz. 18:20

Zabójstwo dziecka w 36. tygodniu. RPO domaga się wyjaśnień

Byli reprezentanci Polski obchodzą dzisiaj urodziny

Aleksander Śliwka odchodzi z Japonii! Gwiazdor reprezentacji Polski zmienia klub

Kida: to, co się stało w Oleśnicy, to jest zabójstwo dziecka

Trzaskowski traci w kolejnym sondażu. Karol Nawrocki coraz bliżej

Chmielnik: albo dźwigamy krzyż, albo wbijamy gwoździe

Nawrocki walczył z damskim bokserem. "Powalił napastnika i pomógł go obezwładnić"

Debata Trzaskowskiego kosztowała ponad 35 milionów złotych. Jak ją rozliczy jego sztab?

Trzaskowski słabnie z każdym dniem. Dystans między nim a Nawrockim znów się zmniejszył

Najnowsze

Raport Bruegla z poparciem Polski. NATO i jednomyślność zagrożone

Czy rząd Tuska pomoże Litwie? Chodzi o drogę przez Suwałki

"Miłosz Kłeczek zaprasza". Dziś w Republice o godz. 18:20

Zabójstwo dziecka w 36. tygodniu. RPO domaga się wyjaśnień

Byli reprezentanci Polski obchodzą dzisiaj urodziny

Podkarpackie: Po burzach i opadach strażacy interweniowali ponad 70 razy

Łódź: Kobieta, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie została aresztowana

Vance w Rzymie: USA i Włochy chcą zacieśnić współpracę